
Eksplosion ryster villakvarter: Politiet efterlyser vidner
Politiet undersøger årsagen til en voldsom eksplosion på Landlyst Vænge – ingen meldinger om tilskadekomne
Vestegnens Politi efterforsker lige nu en anmeldelse om en eksplosion ved en ejendom i villakvarteret Landlyst Vænge i Ishøj. Anmeldelsen indløb tidligt tirsdag morgen klokken 04.26, og politiet er stadig massivt til stede i området.
Ifølge politiet, som har delt oplysningerne på X, arbejder både politiets teknikere og Beredskabsstyrelsen på stedet for at klarlægge omstændighederne bag eksplosionen. Der er på nuværende tidspunkt ingen meldinger om tilskadekomne.
Politiet beder borgerne om hjælp
I forbindelse med sagen opfordrer Vestegnens Politi nu områdets beboere og andre, der måtte have set eller hørt noget mistænkeligt i nat eller tidligt i morges, til at kontakte politiet. Enhver form for observation – stor som lille – kan være afgørende for efterforskningen.
Politiet har endnu ikke offentliggjort nærmere detaljer om årsagen til eksplosionen eller omfanget af eventuelle skader på ejendommen.
Kilde: Vestegnens Politi via X
Vi er til stede på Landlyst Vænge i Ishøj, hvor vi undersøger et mistænkeligt forhold. Der er spærret fra Vildtbanevej og vi beder om forståelse for vores arbejde på stedet. Det giver trafikale udfordringer på stedet. Vi har ikke yderligere for nu. Vagtchefen #politidk
— Vestegnens Politi (@VestegnsPoliti) March 4, 2025