
En million liter spildevand ledt ud i havn – afsløret af borger på Facebook
Borgeres Facebook-opslag afslørede forureningen – Mariager Vand reagerede først herefter
Dette belyser TV 2 Nord.
I op mod tre uger er omkring en million liter koncentreret spildevand blevet udledt direkte i havnen i Mariager. Det oplyser TV 2 Nord, der har fulgt sagen.
Årsagen skal ifølge Mariager Vand findes i et tilstoppet rør, der har forhindret korrekt håndtering af spildevandet. Problemet blev yderligere forværret, da regnvandspumpestationen på havnen blev taget i brug på grund af usædvanligt høj vandstand.
Dette belyser TV 2.
Forureningen blev ikke opdaget af myndighederne selv. Først da borgere begyndte at skrive om det på Facebook, blev Mariager Vand opmærksom på situationen og begyndte at undersøge sagen nærmere.
– Vi er naturligvis kede af, at det ikke blev opdaget tidligere. Vi tager hændelsen meget alvorligt og er i gang med at analysere, hvordan det kunne ske, udtaler en repræsentant fra Mariager Vand til TV 2 Nord.
Der arbejdes nu på at rense havneområdet og sikre, at lignende hændelser undgås fremover.