Energiselskaber frygter cyberangreb20. oktober 2024

Energiselskaber frygter cyberangreb

Del

Energisektoren Skruer Op for Sikkerheden i Lyset af Cybertrusler og Sabotage

I takt med at truslen om cyberangreb og fysisk sabotage mod energiproduktionsanlæg vokser, tager danske energiselskaber nu ekstra skridt for at styrke deres sikkerhed. Bekymringen for angreb, der kan forstyrre landets energiforsyning, er blevet en central prioritet i branchen.

En ny undersøgelse fra Green Power Denmark, brancheorganisationen for energisektoren, viser, at hele 74 procent af medlemmerne har øget deres investeringer i sikkerhed det seneste år. Undersøgelsen omfatter 386 selskaber, der opererer inden for produktion, distribution og handel med energi.

Øget opmærksomhed på sikkerhed

Resultaterne fra undersøgelsen indikerer, at energiselskaberne i stigende grad erkender nødvendigheden af at beskytte deres systemer mod de voksende trusler. Cyberangreb kan forårsage alvorlige forstyrrelser i energiforsyningen, mens fysisk sabotage af produktionsanlæg kan medføre langvarige konsekvenser. Derfor ses øgede udgifter til sikkerhed som en uundgåelig omkostning for at sikre stabiliteten af både virksomhedens drift og samfundets energibehov.

Et nødvendigt skifte i investeringer

For mange energiselskaber betyder den stigende risiko, at der er behov for at opgradere deres digitale og fysiske sikkerhedsforanstaltninger. Cyberforsvar, avanceret overvågning og forstærkede beredskabsplaner er blevet nøgleelementer i deres strategi. Dette kræver investeringer i både teknologi og kompetencer, og mange selskaber har allerede set en betydelig stigning i deres sikkerhedsbudgetter.

Læs også  Storebæltbroen kan lukke i flere timer

“Vi står over for en ny virkelighed, hvor truslerne mod energiforsyningen er blevet mere komplekse og hyppigere. Derfor er det afgørende, at vi handler nu for at forebygge potentielle angreb,” udtaler en talsmand fra Green Power Denmark.

Fremtiden for energisektorens sikkerhed

Selvom mange selskaber har taget de første skridt mod at forbedre deres sikkerhed, er der stadig behov for løbende tilpasninger og investeringer. Trusselsbilledet ændrer sig hurtigt, og energiselskaberne må konstant være på forkant for at kunne modstå fremtidige angreb.

Samtidig er samarbejde med myndigheder og tværsektorielle partnere afgørende for at skabe en fælles front mod både cybertrusler og fysisk sabotage. Dette kræver en samlet indsats, hvor både private og offentlige aktører arbejder tæt sammen for at beskytte kritisk infrastruktur.

Alt i alt er det tydeligt, at energisektoren er ved at tilpasse sig en ny virkelighed, hvor sikkerhed står højt på dagsordenen. Det er en nødvendig udvikling for at sikre en stabil energiforsyning i et stadigt mere usikkert trusselslandskab.

Tyskland sender anti-droneudstyr til Danmark

28. september 2025

Nyheder

Tyskland sender anti-droneudstyr til Danmark

BREAKING: Flere nye droneanmeldelser

28. september 2025

Nyheder

BREAKING: Flere nye droneanmeldelser

Tyve på spil: Politiet advarer mod GPS-tyverier

28. september 2025

Krimi

Tyve på spil: Politiet advarer mod GPS-tyverier

Vejdirektoratet advarer: Hold afstand under bro-nedrivning

28. september 2025

Nyheder

Vejdirektoratet advarer: Hold afstand under bro-nedrivning

11-årig tilbageholdt efter knivstikkeri

28. september 2025

Krimi

11-årig tilbageholdt efter knivstikkeri

i Parken i 2026

28. september 2025

Mad

McDonald’s åbner restaurant i Parken i 2026

Historisk cigaretfund: Værdier for 400 mio. kr. beslaglagt

28. september 2025

Nyheder

Historisk cigaretfund: Værdier for 400 mio. kr. beslaglagt

Dykker død under redningsaktion – 12-årig pige savnes

28. september 2025

Nyheder

Dykker død under redningsaktion – 12-årig pige savnes

Bil brød i brand – mindst otte tilskadekomne

28. september 2025

Nyheder

Bil brød i brand – mindst otte tilskadekomne