
Færge blev fanget i politiaktion – mand anholdt for væbnet røveri
Mistænkt røver anholdt på færge i Hirtshals efter dramatiske scener i Oslo
Politiet tilbageholdt færge fra Norge og pågreb en person, der sættes i forbindelse med et groft væbnet røveri mod guldsmed.
Torsdag aften blev færgen fra Norge tilbageholdt ved anløb i Hirtshals Havn, da dansk politi havde fået oplysninger om, at en formodet gerningsmand til et groft væbnet røveri befandt sig ombord.
Adskillige patruljevogne fra Nordjyllands Politi rykkede hurtigt ud for at sikre området omkring færgen og koordinere aktionen. Kort efter blev en person anholdt uden dramatik.
Den pågældende er mistænkt for at stå bag et væbnet røveri, der tidligere samme eftermiddag blev begået mod en guldsmedeforretning i Oslo. Ifølge oplysninger fra Nordjyllands Politi beskrives røveriet som ”af ret voldsom karakter”.
Den anholdte blev bragt til afhøring, og norsk politi er inddraget i efterforskningen med henblik på en eventuel udlevering til Norge.
Nordjyllands Politi oplyser i en pressemeddelelse, at sagen efterforskes intenst i samarbejde med de norske myndigheder, og at der ikke umiddelbart er meldinger om, at andre personer er involveret i flugten.
Kilde:
Nordjyllands Politi, pressemeddelelse.