Farvel til bøder: Parkeringskontrollen skrottes i denne kommune2. april 2025

Farvel til bøder: Parkeringskontrollen skrottes i denne kommune

Del

Farvel til bøder: Parkeringskontrollen skrottes i Aars

Frustrerede erhvervsdrivende har fået nok – nu tager politikerne affære

Vesthimmerlands Kommune tager nu et overraskende opgør med parkeringsbøderne. Et flertal i kommunens teknik- og miljøudvalg har besluttet at droppe den kommunale parkeringskontrol – til stor begejstring for byens erhvervsdrivende det skriver Tv2Nord.dk

I 2023 blev der udstedt hele 807 parkeringsbøder i kommunen, men den tid kan snart være forbi. Handelsstandsforeningerne i både Aars og Aalestrup har længe efterspurgt en afskaffelse af kontrollen, som de mener skaber dårlige oplevelser for byens kunder.

– Vi får af og til kunder ind, der har fået en dårlig oplevelse med en parkeringsbøde, så det glæder vi os til at være fri for, siger Thomas Lang, formand for Aars Handelsstandsforening.

Han understreger, at det især er vigtigt at bevare en god stemning for de mange kunder, der kommer langvejs fra for at handle i byen.

Dyr kontrol med ringe gevinst

Det er ikke kun de lokale erhvervsdrivende, der jubler. Økonomisk giver det nemlig også god mening for kommunen at lægge parkeringskladden på hylden.

Læs også  LIGE NU: Mand i kritisk tilstand efter konflikt på tankstation

Vesthimmerlands Kommune har over de seneste fem til seks år oparbejdet et underskud på over 84.000 kroner i samarbejdet med Parkeringskontrol Nord. For hver bøde på 510 kroner ryger halvdelen direkte til staten, mens resten går til administrationen. Kommunen har derfor i praksis haft udgifter, uden nævneværdige indtægter.

– Det er ikke et kommunalt ønske at have p-kontrol. Det har været et ønske fra de erhvervsdrivende, så man undgik heldagsparkeringer, der kunne stoppe kundestrømmen, forklarer Allan Ritter, formand for teknik- og miljøudvalget.

Men tiderne har ændret sig, og nu følger kommunen trop.

– Det er de tvivlstilfælde med parkering, som bliver ærgerlige for kunderne. Det er derfor, vi imødekommer ønsket og tester en ny model af, siger Allan Ritter.

Forsøg i første omgang

Opsigelsen af aftalen med Parkeringskontrol Nord træder først i kraft til oktober 2025, når opsigelsesvarslet udløber. Afskaffelsen bliver i første omgang en forsøgsordning, der skal evalueres efter seks måneder – altså omkring maj 2026.

Læs også  Rådyr skyld i trafikulykke på motorvej

Indtil da må bilister stadig huske p-skiven – men i fremtiden kan det blive nemmere og mere afslappet at finde en parkeringsplads i Aars og Aalestrup.

I modsætning til Aars og Aalestrup ønsker handelsstandsforeningerne i Løgstør og Farsø dog at bevare kontrollen, hvilket lægger op til en forskelligartet parkeringspraksis i kommunen.


Kilde: Nordjyske, marts 2025

lügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

27. juni 2025

Nyheder

Flügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

27. juni 2025

Nyheder

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

27. juni 2025

Krimi

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

Kvinde afgået ved døden

27. juni 2025

Krimi

Kvinde afgået ved døden

Denne by topper som Danmarks voldeligste

27. juni 2025

Nyheder

Denne by topper som Danmarks voldeligste

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom

27. juni 2025

Nyheder

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom

Rekordår for akuthelikoptere: Mere end 11 udrykninger dagligt

27. juni 2025

Nyheder

Rekordår for akuthelikoptere: Mere end 11 udrykninger dagligt

Sommerferien begynder – risiko for massiv trængsel på motorvejene

27. juni 2025

Nyheder

Sommerferien begynder – risiko for massiv trængsel på motorvejene

erhvervsleder dømt for millionbedrageri

26. juni 2025

Nyheder

erhvervsleder dømt for millionbedrageri