Kritik efter markant prisstigning på festival
Kløften Festival hæver prisen på en partoutbillet med 300 kroner. Beslutningen har udløst mange kritiske reaktioner fra festivalgæster.
Kløften Festival i Haderslev møder kritik fra flere festivalgæster, efter at prisen på en partoutbillet til næste års festival er blevet hævet markant.
En voksenbillet til hele festivalen koster nu 2.250 kroner. Det er en stigning på 300 kroner sammenlignet med den tidligere pris.
Prisændringen har fået en række gæster til at reagere kritisk, blandt andet på sociale medier. Det skriver TV SYD.
Stigende udgifter presser festivalen
Ifølge festivalledelsen skyldes prisstigningen, at det er blevet væsentligt dyrere at arrangere festival.
Udgifterne til blandt andet musikere, teknik og sikkerhed er steget, og det har gjort det nødvendigt at justere billetprisen.
Festivalledelsen understreger samtidig, at beslutningen ikke har været nem.
Som mange andre festivaler er Kløften Festival afhængig af at få økonomien til at hænge sammen, samtidig med at arrangørerne ønsker at kunne tilbyde publikum et attraktivt musikprogram og en festival med de nødvendige sikkerheds- og serviceforhold.
Festivalen vender tilbage i juni
Trods kritikken fortsætter forberedelserne til næste års festival.
Kløften Festival 2027 bliver afholdt i Haderslev fra 24. til 26. juni 2027.
Festivalen har gennem årene tiltrukket både lokale gæster og besøgende fra andre dele af landet, og billetpriserne bliver derfor også fulgt tæt af mange faste festivalgæster.
Om prisstigningen får betydning for billetsalget, er endnu uvist.
Kilde: TV SYD