Fiskehandler siger nej til opdræt: Fiske-Konkurrent i strid modvind efter udtalelse12. januar 2025

Fiskehandler siger nej til opdræt: Fiske-Konkurrent i strid modvind efter udtalelse

Del

Kontrovers i fiskehandlerbranchen: Jakob Clausen smidt ud af bestyrelsen

Jakob Clausen tager et standpunkt mod opdrættet laks

Jakob Clausen, ejer af Danmarks ældste fiskeforretning, P. Clausens Fiskehandler i Aarhus, er blevet fjernet fra bestyrelsen i Danmarks Fiskehandlere. Beslutningen kom efter, at han offentligt erklærede, at han ikke længere vil sælge opdrættet laks i sin forretning.

Clausen fortalte tirsdag, at han ikke kunne forlige sig med at fortsætte salget af det, han kalder en ”ulækker” vare. Laksen, som ellers har været en økonomisk hjørnesten for hans forretning, er efter hans mening problematisk både for miljøet og kvaliteten af de produkter, han tilbyder sine kunder.

”Jeg kunne ikke længere se mig selv i øjnene, hver gang jeg åbnede min forretning,” udtalte Clausen og understregede, at hans beslutning bunder i både personlige og etiske overvejelser.

Branchen er splittet

Ikke alle deler Jakob Clausens synspunkter. Dan Holmstad-Petersen, ejer af Brøndby Strand Fisk og Skaldyr, er lodret uenig i Clausens udtalelser. Holmstad-Petersen ser opdræt som en nødvendig del af fremtidens fiskeindustri.

Læs også  Politiet efterlyser vidner: 60-årig påkørt af flugtbilist

”Hvis vi vil have laks, er det den eneste vej frem,” siger han og peger på, at opdrættet laks spiller en vigtig rolle i at dække den store efterspørgsel på fiskeprodukter.

Offentlig debat og opbakning

Jakob Clausens standpunkt har skabt en heftig debat, især på sociale medier. Mange brugere på Facebook har givet deres opbakning til Clausens beslutning og roser ham for at tage et etisk valg, selvom det kan koste ham økonomisk.

”Det er modigt at gå imod en så dominerende praksis, selvom det betyder tab af indtjening,” skriver en bruger i kommentarfeltet.

Andre, som støtter Dan Holmstad-Petersens perspektiv, mener dog, at Clausens beslutning er urealistisk og kan skade branchen. ”Opdræt er ikke perfekt, men uden det vil der ikke være nok laks til alle,” lyder det fra en modstander.

Et valg med konsekvenser

Jakob Clausens udtræden af Danmarks Fiskehandleres bestyrelse markerer en tydelig skillelinje i branchen mellem dem, der støtter opdræt som en løsning, og dem, der mener, at kvalitet og etik skal vægte tungere.

Læs også  Rykker ud til stor brand

Om Clausens beslutning vil inspirere andre til at følge trop, eller om opdrættet laks fortsat vil være en hjørnesten i fiskehandlernes sortiment, er endnu uvist. En ting er dog sikker: Debatten om opdrættet laks har sat fokus på en vigtig problemstilling i den danske fiskeindustri.

Kilde: Artiklen bygger på udtalelser fra Jakob Clausen og Dan Holmstad-Petersen samt kommentarer fra debatten på sociale medier.

Så meget får din kommune til nye cykelstier

27. juni 2025

Nyheder

Så meget får din kommune til nye cykelstier

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

27. juni 2025

Nyheder

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

27. juni 2025

Nyheder

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

lügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

27. juni 2025

Nyheder

Flügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

27. juni 2025

Nyheder

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

27. juni 2025

Krimi

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

Kvinde afgået ved døden

27. juni 2025

Krimi

Kvinde afgået ved døden

Denne by topper som Danmarks voldeligste

27. juni 2025

Nyheder

Denne by topper som Danmarks voldeligste

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom

27. juni 2025

Nyheder

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom