3. august 2026
Flammerne raser i skoven – stort beredskab rykket ud
Brand i Vistoft Plantage – beredskabet har fået flammerne under kontrol
Der arbejdes fortsat på at slukke de sidste gløder, efter at der mandag er udbrudt brand i skovområdet ved Vistoft Plantage i Knebel.
Beredskabet er mandag rykket massivt ud til en naturbrand i Vistoft Plantage ved Knebel på Djursland, hvor der er opstået brand i et skovområde.
Ifølge Beredskab & Sikkerhed er branden nu under kontrol, men slukningsarbejdet er endnu ikke afsluttet. Brandfolkene arbejder fortsat i området for at få de sidste flammer og gløder slukket og forhindre, at ilden blusser op igen.
Operationschef Anders Fonnesbæk fra Beredskab & Sikkerhed oplyser til TV2 Østjylland, at situationen ikke længere udvikler sig ukontrolleret, men at der fortsat er aktive brandlommer i skoven.
Der er på nuværende tidspunkt ingen meldinger om tilskadekomne eller om, at nærliggende bygninger er i fare. Det er heller ikke oplyst, hvad der har forårsaget branden.
Myndighederne opfordrer borgere til at respektere eventuelle afspærringer, så beredskabet kan arbejde sikkert og effektivt, mens efterslukningen står på.
Kilde: TV2 Østjylland og Beredskab & Sikkerhed.













