14. juli 2026Flere fundet døde efter voldsom brand – seks personer er stadig savnet
Flere omkomne efter voldsom brand i Bruxelles
Flere personer er fundet døde i en elevator, mens redningsmandskabet fortsat leder efter seks savnede efter den kraftige brand.
En voldsom brand i en bygning i det centrale Bruxelles har udviklet sig til en tragisk hændelse. Flere personer er blevet fundet døde i en elevator, efter at branden tidligere på dagen brød ud og spredte sig gennem bygningen.
Ifølge Brussels Times er det præcise antal omkomne endnu ikke blevet offentliggjort af myndighederne, som fortsat arbejder på at skabe overblik over situationen.
Samtidig oplyser redningsmyndighederne, at seks personer fortsat er meldt savnet. Eftersøgningsarbejdet pågår fortsat, mens brandfolk undersøger de beskadigede dele af bygningen for eventuelle overlevende eller flere omkomne.
Brandens årsag er endnu ikke fastlagt, og de belgiske myndigheder har indledt en efterforskning for at klarlægge, hvordan branden opstod, og hvorfor flere personer endte fanget i elevatoren.
Området omkring bygningen er fortsat afspærret, mens rednings- og efterforskningsarbejdet fortsætter. Myndighederne forventer at kunne give flere oplysninger, når det er sikkert at gennemgå hele bygningen.
Kilde: Brussels Times.













