Fodgænger død: Ramt af politibil14. september 2024

Fodgænger død: Ramt af politibil

Del

Engelsk Mand i 60’erne Omkommet efter Sammenstød med Politibil under Nødopkald

En mand i 60’erne har mistet livet efter en tragisk ulykke i Nuneaton, en by beliggende tæt på Birmingham, England. Fredag aften blev manden, der var fodgænger, ramt af en politibil, som hastede til et nødkald. Warwickshire Police har bekræftet hændelsen og oplyst, at politibilen var i tjeneste og under udrykning på tidspunktet for ulykken.

Manden, som var britisk statsborger, blev straks tilset af akutmedarbejdere på stedet, men hans liv stod ikke til at redde, og han blev erklæret død kort tid efter. Den nøjagtige årsag til ulykken er endnu ikke fastslået, men myndighederne understreger, at hændelsen bliver taget meget alvorligt.

Det uafhængige kontor for politiadfærd, Independent Office for Police Conduct (IOPC), er blevet inddraget for at lede en grundig undersøgelse af forløbet. Kontoret har til opgave at sikre, at politiets handlinger bliver gransket objektivt, og at der ikke er sket overtrædelser af procedurer eller regler i forbindelse med udrykningen.

En talsmand fra Warwickshire Police har udtrykt stor sorg over hændelsen og har sendt sine dybeste kondolencer til den omkomnes familie. “Vi er i tæt kontakt med de pårørende og støtter dem gennem denne ekstremt svære tid,” udtalte han.

Læs også  LIGE NU: Kvinde i kritisk tilstand

Lokale beboere i Nuneaton er chokerede over ulykken, og flere har ytret bekymringer over trafikforholdene i området, især når udrykningskøretøjer kører gennem beboelsesområder. Nogle har opfordret til øget sikkerhed og bedre vejføring for at minimere risikoen for lignende ulykker i fremtiden.

Ulykken har også skabt en debat om politiets brug af udrykning under nødopkald, og hvorvidt der skal indføres yderligere sikkerhedsforanstaltninger for at beskytte fodgængere i situationer med høj hastighed og pres.

Undersøgelsen forventes at tage flere uger, hvorefter IOPC vil offentliggøre deres resultater og eventuelle anbefalinger til forbedringer i politiadfærden ved udrykninger.

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

28. december 2025

Nyheder

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

Store dele af hovedstaden går i sort

28. december 2025

Nyheder

Store dele af hovedstaden går i sort

Frost og sne på vej til Danmark

28. december 2025

Nyheder

Frost og sne på vej til Danmark

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

28. december 2025

Krimi

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdtSavnet kvinde fundet død – to personer anholdt

28. december 2025

Krimi

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdt

Tre mænd anholdt for falske 500-sedlerTre mænd anholdt for falske 500-sedler

28. december 2025

Nyheder

Tre mænd anholdt for falske 500-sedler

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

28. december 2025

Nyheder

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

Hund styrter ned ad skrænt - Redningsindsats i gang

28. december 2025

Nyheder

Hund styrter ned ad skrænt – Redningsindsats i gang

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger

28. december 2025

Nyheder

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger