Fyrer 1700 medarbejdere11. februar 2025

Fyrer 1700 medarbejdere

Del

Norsk Folkehjelp tvinges til omfattende nedskæringer efter amerikansk bistandsfrys

Den humanitære organisation Norsk Folkehjelp har annonceret opsigelsen af 1.700 medarbejdere som følge af, at USA har sat al udviklingsbistand på pause. Dette skridt påvirker organisationens mine- og eksplosivrydning i 12 lande, herunder Afghanistan, Angola, Cambodja, Irak, Yemen, Kosovo, Laos, Palau, Peru, Tadsjikistan, Ukraine og Vietnam.

I 2024 modtog Norsk Folkehjelp 460 millioner kroner fra det amerikanske udenrigsministerium til humanitær mine- og eksplosivrydning samt destruktion af våben. Med den pludselige standsning af denne støtte ser organisationen sig nødsaget til at reducere sin arbejdsstyrke fra 3.200 til 1.500 ansatte.

Generalsekretær Raymond Johansen udtrykker dyb bekymring over konsekvenserne:

“At fryse støtten til mine- og eksplosivrydning bremser ikke bare nuværende aktiviteter. Det vil forsinke og kan i værste fald reversere de enorme skridt, verden – med USA i spidsen – har taget mod at bekæmpe disse bestialske våben. Det vil hindre folk på flugt i at kunne vende tilbage og vil ifølge vores beregninger få alvorlige konsekvenser for op til en halv million mennesker i lande som Irak, Yemen, Laos og Vietnam.”

Den amerikanske støtte har gennem de sidste 20 år været en hjørnesten i Norsk Folkehjelps minerydningsarbejde. I 2024 alene bidrog midlerne til at sikre hverdagen for mere end 670.000 mennesker globalt. Organisationen har med amerikansk støtte frigivet landområder på størrelse med Oslo kommune, hvilket har muliggjort genoptagelse af landbrug og genopbygning af infrastruktur. Desuden er næsten 600.000 ueksploderede enheder blevet fjernet, hvilket ikke kun fremmer fødevaresikkerhed og økonomisk vækst, men også reducerer risikoen for, at bomber og granater ender i hænderne på ikke-statslige aktører til brug i improviserede landminer.

Johansen opfordrer de amerikanske myndigheder til hurtigt at afklare situationen omkring den livreddende minerydning, som traditionelt har haft bred, tværpolitisk opbakning i USA. Han understreger, at Norsk Folkehjelp vil gøre alt, hvad der står i deres magt for at sikre, at arbejdet kan fortsætte, men påpeger behovet for øjeblikkelige tiltag og international støtte. Organisationen er i dialog med norske myndigheder og beder internationale partnere om at tage en aktiv rolle i at sikre, at dette arbejde ikke går i stå.

Læs også  Mette Frederiksen: ''Vi er ikke i fredstid''

Norsk Folkehjelp er en af verdens største humanitære minerydningsoperatører med aktiviteter i 21 lande. Siden 1992 har organisationen frigjort 1,3 milliarder kvadratmeter land og fjernet 2,1 millioner landminer og eksplosiver i alt 45 lande.

Denne situation understreger de alvorlige konsekvenser, som politiske beslutninger kan have på humanitært arbejde og de samfund, der er afhængige af det.

Forsvundet kvinde fundet i god behold

29. april 2025

Nyheder

Forsvundet kvinde fundet i god behold

Falske betjente i omløb: Politiet advarer om farlig telefonsvindel

29. april 2025

Nyheder

Falske betjente i omløb: Politiet advarer om farlig telefonsvindel

Gerningsmand stadig på fri fod: 21-årig kvinde knivdræbt

29. april 2025

Nyheder

Gerningsmand stadig på fri fod: 21-årig kvinde knivdræbt

Giftig røg fra voldsom brand: Beredskabet advarer beboere

29. april 2025

Nyheder

Giftig røg fra voldsom brand: Beredskabet advarer beboere

Solrig maj i vente: DMI spår sommertemperaturer og højtryk

29. april 2025

Nyheder

Solrig maj i vente: DMI spår sommertemperaturer og højtryk

Skuddrama i Sverige: Flere personer fundet sårede

29. april 2025

Nyheder

Skuddrama i Sverige: Flere personer fundet sårede

Letbanens chokregnskab: Millionunderskud lander på skatteydernes bord

29. april 2025

Nyheder

Letbanens chokregnskab: Millionunderskud lander på skatteydernes bord

– hastet til traumecenter

29. april 2025

Nyheder

85-årig mand med rollator i flammer – hastet til traumecenter

Ulveangreb ryster fåreavler for tredje gang: "Det er dybt frustrerende"

29. april 2025

Nyheder

Ulveangreb ryster fåreavler for tredje gang: “Det er dybt frustrerende”