Garage fuldstændig nedbrændt - frygtede spredning til stald13. oktober 2024

Garage fuldstændig nedbrændt – frygtede spredning til stald

Del

Voldsom garagebrand på landejendom i Brovst: Beredskabet forhindrede større katastrofe

Lørdag eftermiddag blev Nordjyllands Beredskab alarmeret om en kraftig brand i en garage på en landejendom beliggende på Fosdalvej nær Brovst. Ved ankomsten til stedet stod garagen allerede i flammer, og der var risiko for, at branden kunne sprede sig til både stuehuset og stalden, som lå tæt på garagen.

Claus Bisgaard Hermansen, indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab, beskriver situationen: “Da vi ankom, var garagen fuldt overtændt. Den lå tæt op ad både stuehuset og staldbygningen, og vores største bekymring var at forhindre, at branden skulle sprede sig.”

Takket være en hurtig og effektiv indsats fra brandfolkene lykkedes det at begrænse ilden til garagen. Selvom bygningen ikke stod til at redde, blev de nærliggende bygninger skånet for skader.

“Vi fik heldigvis branden under kontrol, så stuehuset og stalden gik fri. Garagen er desværre totalt udbrændt, men ingen mennesker eller dyr kom til skade,” tilføjede Claus Bisgaard Hermansen.

Læs også  Politiet giver 48 bøder ud til unge - kørte ulovligt i industrikvarter

Kvægejendom i farezonen, men ingen skader på mennesker eller dyr

Den pågældende landejendom fungerer som kvægbrug, men heldigvis blev hverken ejere, ansatte eller dyrene påvirket af branden. Ifølge indsatslederen hjalp vinden til at holde flammerne væk fra stalden, som kunne have været i stor fare, hvis situationen havde udviklet sig anderledes.

“Vinden blæste heldigvis væk fra stalden, men stuehuset var i overhængende fare. Vi brugte både sprøjter og tankvogne for at få styr på ilden og forhindre yderligere spredning,” forklarede han.

Trods den vellykkede indsats kunne garagen ikke reddes, og dens indhold blev ødelagt. I garagen befandt der sig blandt andet to biler, som forsvandt i flammerne.

Brandårsag undersøges – bio-brændselsanlæg under mistanke

Nordjyllands Politi har nu igangsat en undersøgelse for at fastslå årsagen til branden. Vagtchef Karsten Højrup oplyser, at et bio-brændselsanlæg sandsynligvis kan have været årsagen til brandens opståen, men den endelige konklusion afventer brandundersøgelsen.

“Der er ingen indikationer på, at der var fare for hverken mennesker eller dyr, men vi undersøger selvfølgelig sagen grundigt for at finde den nøjagtige årsag til branden,” siger vagtchefen.

Læs også  Tiltalt: Far smittede datter med gonoré

Beredskabet arbejdede lørdag eftermiddag på efterslukning af branden, og det vurderes, at der ikke er yderligere fare for genopblusning.

Selvom ejendommens garage og dens indhold blev ødelagt, undgik man heldigvis en langt værre situation.

14-årig dræbt af løve

21. april 2025

Nyheder

14-årig dræbt af løve

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret - 'Find andre veje'

21. april 2025

Nyheder

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret – ‘Find andre veje’

Politiet efterlyser vidner

21. april 2025

Nyheder

Ung mand stukket ned på åben gade – Politiet efterlyser vidner

Spor spærret - kør med forsigtighed

20. april 2025

Nyheder

Spor spærret – kør med forsigtighed

Ung mand anholdt efter knivstikkeri

20. april 2025

Krimi

Ung mand anholdt efter knivstikkeri

DSB: Flere afgange aflyst søndag aften

20. april 2025

Nyheder

DSB: Flere afgange aflyst søndag aften

Kidnapningsdrama: Fire teenagere fængslet efter voldsomt overfald

20. april 2025

Krimi

Kidnapningsdrama: Fire teenagere fængslet efter voldsomt overfald

To personer døde under Halvmaraton

20. april 2025

Nyheder

To personer døde under Halvmaraton

Mystisk eksplosion under bil: Politiet efterforsker mulig sprængning

20. april 2025

Nyheder

Mystisk eksplosion under bil: Politiet efterforsker mulig sprængning