X

Hackere slår til mod storbank: 747 millioner kroner i spil

Hackere slår til mod storbank: 747 millioner kroner i spil

Hackere rammer fransk bank: 747 millioner kroner i spil

Den franske bank Crédit Mutuel Arkéa er blevet ramt af et omfattende cyberangreb. Hackere har gennemført falske pengeoverførsler for omkring 747 millioner kroner. Banken forsikrer dog, at kundernes penge ikke er berørt.

Et alvorligt cyberangreb mod en fransk bank har resulteret i mistænkelige pengeoverførsler for et trecifret millionbeløb.

Den franske bank Crédit Mutuel Arkéa oplyste onsdag den 4. november, at hackere havde skaffet sig adgang til bankens egen konto.

Herfra blev der gennemført ulovlige overførsler til andre banker. Det samlede beløb anslås foreløbigt til omkring 100 millioner euro. Det svarer til cirka 747 millioner danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Hackere fik adgang til bankens egne penge

Ifølge Crédit Mutuel Arkéa lykkedes det gerningspersonerne at gennemføre en række falske transaktioner.

Angrebet var rettet mod bankens egne midler og ikke mod kundernes private bankkonti.

Pengene blev overført til andre finansielle institutioner. Herfra kan en del af beløbene være blevet omdannet til kryptovaluta gennem særlige handelsplatforme.

Banken oplyser, at en del af pengene allerede er blevet blokeret. Samtidig arbejder man på at få yderligere beløb tilbage.

Det endelige økonomiske tab er derfor endnu ikke fastslået.

Cyberangreb mod fransk bank er under kontrol

Crédit Mutuel Arkéa reagerede hurtigt, da angrebet blev opdaget.

Bankens sikkerhedsafdeling iværksatte straks en række foranstaltninger for at forhindre yderligere ulovlige overførsler.

Som en ekstra sikkerhedsforanstaltning blev visse banktransaktioner midlertidigt suspenderet.

Banken meddelte efterfølgende, at situationen var kommet under kontrol, og at de berørte transaktioner gradvist kunne genoptages.

Samtidig understregede banken, at angrebet ikke har medført økonomiske tab for kunderne.

Politiet har indledt en efterforskning

De franske myndigheder er nu gået ind i sagen.

Ifølge AFP har anklagemyndigheden i Paris åbnet en officiel efterforskning af det omfattende hackerangreb.

Efterforskningen skal blandt andet klarlægge, hvordan gerningspersonerne fik adgang til bankens systemer, og hvem der står bag.

Banken betegner angrebet som avanceret og udefrakommende. Den har samtidig afvist, at de mistænkelige overførsler skyldtes menneskelige fejl internt i organisationen.

Der er endnu ikke offentliggjort oplysninger om gerningspersonernes identitet.

Kunderne slipper for økonomiske tab

Selvom cyberangrebet omfatter et betydeligt millionbeløb, fastholder Crédit Mutuel Arkéa, at bankens økonomiske stabilitet ikke er truet.

Banken har endnu ikke oplyst, hvor stort det endelige tab bliver.

Sagen understreger samtidig, hvor alvorlige konsekvenser cyberkriminalitet kan få for selv store finansielle institutioner.

For bankens kunder er det vigtigste budskab dog klart: Deres penge er ifølge banken ikke blevet berørt af hackerangrebet.

Kilde: Nyhedsbureauet AFP og Crédit Mutuel Arkéas officielle pressemeddelelser fra 4. november 2026.

Denne hjemmeside bruger cookies.