Har du set denne mand?
Nordjyllands Politi Efterlyser To Mistænkte for Groft Overfald i Nørresundby
Har du set denne mand?
Fredag den 1. november kl. 22.44 blev en 25-årig mand offer for et groft overfald i området Vangen i Nørresundby. Overfaldet blev begået af tre gerningsmænd. Nordjyllands Politi har siden arbejdet intensivt på sagen og har allerede anholdt og varetægtsfængslet den ene mistænkte i december måned.
Efterforskningen fortsætter, og politiet leder nu efter de to resterende mistænkte. Politiet kender begge personers identitet og formoder, at de opholder sig i det østjyske område omkring Aarhus.
Efterlyste personer:
- En 20-årig mand, som var 19 år på gerningstidspunktet.
- En 23-årig mand, beskrevet som 165 cm høj, almindelig af bygning og iført mørkt tøj under overfaldet. Der foreligger billeder af denne person, som politiet håber kan hjælpe offentligheden med at genkende.
Hvad gør du, hvis du har oplysninger?
Nordjyllands Politi opfordrer alle med informationer om den 23-årige mands opholdssted til straks at kontakte politiet på telefon 114. Det er vigtigt at understrege, at man ikke selv bør forsøge at pågribe personen, men i stedet videregive oplysningerne direkte til politiet.
Samarbejde med offentligheden er essentielt
Politiet understreger betydningen af offentlighedens hjælp i sådanne sager. Enhver oplysning, uanset hvor lille den måtte synes, kan være afgørende for efterforskningens fremdrift. Anonymitet kan sikres, hvis det ønskes.
Kilde: Nordjyllands Politi