Kendis-opgør: Torben Chris går til angreb på Dennis Knudsen efter kontroversiel video22. oktober 2025

Kendis-opgør: Torben Chris går til angreb på Dennis Knudsen efter kontroversiel video

Del

Knivskarp kritik mod kendis­frisør: “Du er bare en dogen luder”

Da videoen fra Dennis Knudsen kom online på det sociale medie Instagram, valgte komikeren Torben Chris at tage dybt og kontant stilling – og satte spot på hele kendis­krigens etik og økonomi.


Komikeren Torben Chris raser over kendisfrisøren Dennis Knudsens opsigtsvækkende Instagram-video, hvor Knudsen åbenhjertigt annoncerer, at han søger en ”meget gammel mand eller kvinde” med penge – for at kunne sikre sin pension og være mere sammen med sine børn. Knudsens opslag har skabt massiv debat og en bred bølge af kritik.

Video-udspillet

I sin Instagram-video forklarer Knudsen, at han som enlig far til tre – født sent – ønsker at kunne give sine børn oplevelser og tryghed, og derfor ønsker sig en partner “som er rigtig, rigtig gammel og rigtig, rigtig rig”. Han understreger, at han ikke er pengedesperat, men at det er dyrt at have børn og at han på sigt gerne vil pensioneres. Ifølge Knudsen kunne en ældre partner være med til at sikre økonomien, så han kunne skære ned på arbejdet og være mere til stede for børnene.
Samtidig fremhæver han, at han værdsætter ældre menneskers selskab – og at han ville kunne se sig selv bruge sin tid på omsorgsarbejde og måske endda starte en velgørenhedsorganisation for ældre skønhed og velvære.

Læs også  Robinson-deltager går i krig – nu gælder det politik

Knudsen under kritik

Kritikken er ikke nådig. Flere brugere omtaler videoen som “pinlig” og “skamlig”. Knudsen erkender over for Ekstra Bladet, at opslaget lyder både koldt og kynisk. Han bekræfter dog, at det er seriøst ment – og ikke blot et PR-stunt.

Komikeren tager bladet fra munden

Torben Chris springer til forsvar for kritikken og går benhårdt til angreb på Knudsens retorik og intentioner. Han betegner Knudsen som «bare en dogen luder» – ikke engang en “gold digger”, fordi formålet ikke er aktiv jagt på rigdommen, men snarere passivt at “plukke løs” af allerede eksisterende penge. Ifølge Chris er udsagnet moralsk og etisk helt ude af trit med, hvad man bør stille op.

En større kendis-krig

Denne sag rejser spørgsmål, der rækker ud over Knudsen og Chris: I kendis-verdenen ser vi ofte udsagn og kampagner, der balancerer mellem oprigtighed, selviscenesættelse og økonomisk opportunisme. Knudsens video illustrerer problemstillinger omkring etik, velfærd og det offentliges opfattelse af økonomisk sikring. Chris’ modangreb trækker linjen mellem underholdning og ansvar – og sætter fokus på, om kendte personer med stor platform bør tillade sig at fremstille personlige økonomiske valg på denne måde.

Læs også  Jytte Abildstrøm død: Afslører rørende detalje

Du kan se Dennis Knudsen videoen nedenfor:

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af Dennis Knudsen (@dennisknudsenprivate)

Du kan se Torben’s Chris video nedenfor.

Kilde: Ekstra Bladet (via interview med Dennis Knudsen)

Fotokilde: Shutterstock

Politiet: Mand alvorligt tilskadekommet efter arbejdsulykke

26. oktober 2025

Nyheder

Politiet: Mand alvorligt tilskadekommet efter arbejdsulykke

Politi rykkede ud til McDonald’s i Esbjerg efter melding om gevær

26. oktober 2025

Nyheder

Politi rykkede ud til McDonald’s i Esbjerg efter melding om gevær

Efterlyst mand fundet i god behold

26. oktober 2025

Nyheder

Efterlyst mand fundet i god behold

Brandfolk kæmpede mod flammer i industribygning

26. oktober 2025

Nyheder

Brandfolk kæmpede mod flammer i industribygning

Beruset mand truede både gæster og politi

26. oktober 2025

Krimi

Beruset mand truede både gæster og politi

Bilister må finde nye veje: Fjernvarmearbejde lammer strækning

26. oktober 2025

Nyheder

Bilister må finde nye veje: Fjernvarmearbejde lammer strækning

Menneskejagt i Storbritannien afsluttet

26. oktober 2025

Nyheder

Menneskejagt i Storbritannien afsluttet

Fødevarestyrelsen advarer: Færdigret tilbagekaldes

26. oktober 2025

Nyheder

Fødevarestyrelsen advarer: Færdigret tilbagekaldes

DSB låste banegården – mand sad fast på toilettetDSB låste banegården – mand sad fast på toilettet

26. oktober 2025

Nyheder

DSB låste banegården – mand sad fast på toilettet