
Knivdrama: Mand fløjet til hospital – alle tre parter anholdt
Knivdrama i Tønder: Tre mænd anholdt for grov vold
Politiet rykkede mandag ud til voldsomt opgør – en mand alvorligt såret
Tre mænd er blevet anholdt efter en voldsom hændelse på Kongevej i Tønder, hvor et slagsmål udviklede sig til grov vold med kniv.
Ifølge Syd- og Sønderjyllands Politi, der blev tilkaldt til stedet, blev en 23-årig mand fundet alvorligt såret med knivstik ved politiets ankomst. Den unge mand blev straks fløjet med helikopter til Odense Universitetshospital, hvor han fortsat er indlagt – men ifølge politiet er han uden for livsfare.
Kort tid efter blev den sårede mand selv, samt to andre mænd på henholdsvis 36 og 19 år, anholdt i nærheden af gerningsstedet. Alle tre er nu sigtet for grov vold i forbindelse med slagsmålet.
Politiet arbejder fortsat med efterforskningen og har endnu ikke oplyst detaljer om baggrunden for opgøret eller relationerne mellem de involverede.
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi (via pressemeddelelse)