Kronprinsparret skal overvære EM-semifinalen6. juli 2021

Kronprinsparret skal overvære EM-semifinalen

Del

Kronprinsparret Frederik og Marry, samt prins Christian har takket ‘ja’ til at overvære den meget omtalte EM-semifinale på Wembley

Det danske herrelandshold skal nemlig onsdag spille mod England, og i den forbindelse er kronprinsparret og prins Christian af Dansk Boldspil-Union (DBU), blevet inviteret med til kampen på tætteste hold.

Det oplyser kongehusets kommunikationsafdeling til Ritzau ifølge B.T..

Lene Balleby, der er Kongehusets Kommunikationschef fortæller følgende:
”DBU har inviteret kronprinsfamilien til at overvære onsdagens fodboldkamp, når det danske herrelandshold møder England på Wembley i morgen. Det har kronprinsparret og prins Christian takket ja til, og de glæder sig til at være der og bakke op omkring det danske landshold,”

Ifølge Lene Balleby, er det en helt naturlig ting, at den kongelige familie også er til stede ved sådanne begivenheder. ”De repræsenterer Danmark” lyder det.

”Kronprinsparret er inviteret af DBU som officielle repræsentanter for Danmark. Det er det, vi forholder os til, og vi betragter Kronprinsparrets deltagelse som naturlig, også når man ser på den interesse, den kongelige familie altid har vist over for danske sportsfolk” lyder det videre fra Lene Balleby ifølge B.T.

Læs også  FCK udsender varsel til egne fans

Der har været meget tale omkring denne kamp, eftersom det i første omgang lød, at de danske fans ikke måtte komme ind på Wembley og se kampen, eftersom indrejsende til England først skal have været i karantæne i 10 dage – hvilket gør at rigtig mange danskere ikke har mulighed for at komme ind og bakke den danske herrelandshold i fodbold op på onsdag.

Dog kunne DBU mandag aften bekræfte, at der er solgt 6.600 billetter til den danske sektion, samt at den danske kvote på Wembley er blevet udvidet, så nu er der lige omkring de 7.900 billetter.

Det fremgår i et tweet mandag aften ifølge B.T.

Så selvom det ikke er muligt for fans bosiddende i Danmark, at rejse til England, er der altså ingen tvivl om at der alligevel vil være danske fans at syne på stadion, når det går løs onsdag aften.

Desuden er alle danskere der er bosat i England blevet opfordret til at møde op på Wembley, for at støtte de danske landsholdsspillere.

Læs også  Skyderi under EM-kamp: 23-årig Mand Såret

Semifinalen vil blive spillet onsdag klokken 21:00 dansk tid.


Foto: Shutterstock

 

 

 

 

Kilde:  B.T.

Kraftig blæst rammer Storebæltsbroen – nu gælder der forbud

10. april 2026

Nyheder

Kraftig blæst rammer Storebæltsbroen – nu gælder der forbud

DMI advarer: Danmark bliver delt i to – se hvor du står!

10. april 2026

Nyheder

DMI advarer: Danmark bliver delt i to – se hvor du står!

Flytrafik ramt af strejke – tjek din afgang nu

10. april 2026

Nyheder

Flytrafik ramt af strejke – tjek din afgang nu

Mand kontaktede 14-årig gennem populært spil

10. april 2026

Krimi

Mand kontaktede 14-årig gennem populært spil

Politiet bekræfter: Mand afgået ved døden

10. april 2026

Nyheder

Politiet bekræfter: Mand afgået ved døden

Fra betjent til dømt – lækkede fortrolige oplysninger

9. april 2026

Nyheder

Fra betjent til dømt – lækkede fortrolige oplysninger

Danske Spil efterlyser tre millionærer - er det dig?

9. april 2026

Nyheder

Danske Spil efterlyser tre millionærer – er det dig?

Politiet undersøger: Mand død efter tragisk ulykke

9. april 2026

Nyheder

Politiet undersøger: Mand død efter tragisk ulykke

Skandale i retssystemet: Intimt forhold under retssag - Advokat straffet hårdt

9. april 2026

Nyheder

Skandale i retssystemet: Intimt forhold under retssag – Advokat straffet hårdt