Kronprinsparret skal overvære EM-semifinalen6. juli 2021

Kronprinsparret skal overvære EM-semifinalen

Del

Kronprinsparret Frederik og Marry, samt prins Christian har takket ‘ja’ til at overvære den meget omtalte EM-semifinale på Wembley

Det danske herrelandshold skal nemlig onsdag spille mod England, og i den forbindelse er kronprinsparret og prins Christian af Dansk Boldspil-Union (DBU), blevet inviteret med til kampen på tætteste hold.

Det oplyser kongehusets kommunikationsafdeling til Ritzau ifølge B.T..

Lene Balleby, der er Kongehusets Kommunikationschef fortæller følgende:
”DBU har inviteret kronprinsfamilien til at overvære onsdagens fodboldkamp, når det danske herrelandshold møder England på Wembley i morgen. Det har kronprinsparret og prins Christian takket ja til, og de glæder sig til at være der og bakke op omkring det danske landshold,”

Ifølge Lene Balleby, er det en helt naturlig ting, at den kongelige familie også er til stede ved sådanne begivenheder. ”De repræsenterer Danmark” lyder det.

”Kronprinsparret er inviteret af DBU som officielle repræsentanter for Danmark. Det er det, vi forholder os til, og vi betragter Kronprinsparrets deltagelse som naturlig, også når man ser på den interesse, den kongelige familie altid har vist over for danske sportsfolk” lyder det videre fra Lene Balleby ifølge B.T.

Læs også  Robinson-deltager går i krig – nu gælder det politik

Der har været meget tale omkring denne kamp, eftersom det i første omgang lød, at de danske fans ikke måtte komme ind på Wembley og se kampen, eftersom indrejsende til England først skal have været i karantæne i 10 dage – hvilket gør at rigtig mange danskere ikke har mulighed for at komme ind og bakke den danske herrelandshold i fodbold op på onsdag.

Dog kunne DBU mandag aften bekræfte, at der er solgt 6.600 billetter til den danske sektion, samt at den danske kvote på Wembley er blevet udvidet, så nu er der lige omkring de 7.900 billetter.

Det fremgår i et tweet mandag aften ifølge B.T.

Så selvom det ikke er muligt for fans bosiddende i Danmark, at rejse til England, er der altså ingen tvivl om at der alligevel vil være danske fans at syne på stadion, når det går løs onsdag aften.

Desuden er alle danskere der er bosat i England blevet opfordret til at møde op på Wembley, for at støtte de danske landsholdsspillere.

Læs også  BREAKING: OB fyrer Björn Wesström

Semifinalen vil blive spillet onsdag klokken 21:00 dansk tid.


Foto: Shutterstock

 

 

 

 

Kilde:  B.T.

Tidligere brandmand reddede gård fra mulig katastrofe

16. maj 2026

Nyheder

Tidligere brandmand reddede gård fra mulig katastrofe

Forbrugerrådet advarer efter store prisfald i supermarkederne

16. maj 2026

Nyheder

Forbrugerrådet advarer efter store prisfald i supermarkederne

25-årig mand i retten efter alvorlig sigtelse mod barn

16. maj 2026

Krimi

25-årig mand i retten efter alvorlig sigtelse mod barn

Nye tal chokerer: Unge undlader at anmelde svindel

16. maj 2026

Nyheder

Nye tal chokerer: Unge undlader at anmelde svindel

Tre anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Aarhus

16. maj 2026

Krimi

Tre anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Aarhus

Dramatik i luften: Fly fra København måtte nødlande i Paris

16. maj 2026

Nyheder

Dramatik i luften: Fly fra København måtte nødlande i Paris

Benzinpriser kan eksplodere: Dansk Industri med alvorlig melding - Tusindvis af job kan forsvinde

16. maj 2026

Nyheder

Benzinpriser kan eksplodere: Dansk Industri med alvorlig melding – Tusindvis af job kan forsvinde

Dødeligt hajangreb ryster populær ferieøDødeligt hajangreb ryster populær ferieø

16. maj 2026

Nyheder

Dødeligt hajangreb ryster populær ferieø

Nu rammer regnen Danmark – disse områder bliver hårdest ramt

16. maj 2026

Nyheder

Nu rammer regnen Danmark – disse områder bliver hårdest ramt