Kvinde fundet død: Politiet beder om hjælp
Politiet Efterforsker Fundet af Afdød Kvinde i Thy
Thisted, 24. januar 2024 – Politiet efterforsker fortsat fundet af en afdød kvinde, der blev opdaget onsdag eftermiddag på en mark mellem Ove Sø og Kystvejen i Thy. Det var den 93-årige Erik Mikkelsen, der gjorde det tragiske fund.
Lokalpolitiet i Thisted arbejder intensivt på at fastslå kvindens identitet, men indtil videre er det ikke lykkedes at identificere hende. Ifølge vagtchef Allan Riis har politiet modtaget flere henvendelser fra offentligheden, men ingen af dem har endnu givet et gennembrud i sagen.
Politiet Efterlyser Offentlighedens Hjælp
Da kvindens identitet stadig er ukendt, opfordrer politiet borgere til at kontakte dem med relevante oplysninger. Enhver, der har set noget mistænkeligt i området eller genkender beskrivelsen af kvinden, opfordres til at ringe 114.
Signalement af den Afdøde Kvinde:
- Alder: 65-75 år
- Højde: Cirka 170 cm
- Bygning: Almindelig af statur
- Beklædning:
- Mørkeblå jeans
- Lyseblå fleece-overdel med lynlås og en mørkeblå stjerne på venstre bryst
- Lys dynejakke
- Sorte Skechers sko
Lokalpolitiet i Thisted fortsætter efterforskningen og håber, at offentlighedens hjælp kan bidrage til at identificere kvinden og bringe klarhed over omstændighederne omkring hendes død.