4. april 2026
Kvinde ramt af letbanen i Odense
Kvinde ramt af letbanen i Odense – drift midlertidigt indstillet
Uheld ved Bilka-stoppet skabte afbrydelser i morgentrafikken
En kvinde blev lørdag morgen ramt af letbanen i Odense, hvilket førte til midlertidig indstilling af driften mellem Ikea og Parkering Odense Syd.
Ulykken skete nær stoppestedet ved Bilka, oplyser vagtchef Johni Müller fra Fyns Politi. Alarmen indløb klokken 08.46, og ifølge politiet blev kvinden ramt med lav hastighed.
Både politi og redningsberedskab rykkede hurtigt ud til stedet. Ved ankomsten var en ambulance allerede i gang med at tilse den tilskadekomne.
– Da vi ankommer, er der en ambulance på stedet, og kvinden er i gode hænder, oplyser indsatsleder Steen Jeppesen fra Beredskab Fyn.
Beredskabet bistår typisk ved letbaneulykker, især hvis der er behov for håndtering af materielle skader, men i dette tilfælde kunne de hurtigt forlade stedet igen.
Kvinden blev efterfølgende kørt til Odense Universitetshospital for nærmere undersøgelse. Ifølge politiet er der ikke umiddelbart tale om alvorlige skader.
Driften på strækningen blev midlertidigt indstillet som følge af hændelsen, men forventedes genoptaget senere på formiddagen.
Kilde: Fyns Politi, udtalelser til medierne.













