13. november 2025
Lovende slankemiddel midlertidigt lagt på is
Zealand Pharma sætter slankemiddel på pause for at fokusere på andre projekter
Udviklingen af Dapiglutid, der var under afprøvning som potentiel slankemedicin, er midlertidigt sat i bero, mens selskabet prioriterer ressourcer til andre forskningsområder.
Det danske medicinalselskab Zealand Pharma har besluttet at sætte udviklingen af slankemedicinen Dapiglutid på pause. Beslutningen sker som led i en strategisk prioritering, hvor selskabet ønsker at fokusere sine investeringer og forskningsressourcer på andre projekter med større potentiale på kort sigt.
Dapiglutid har tidligere vist lovende resultater i de tidlige udviklingsfaser, men projektet kræver fortsatte, omfattende investeringer for at nå videre i de kliniske forsøg. Ifølge selskabet er pausen derfor et udtryk for en omprioritering af kapital og forskningsindsats – ikke et definitivt stop.
Zealand Pharma har de seneste år markeret sig stærkt inden for udviklingen af lægemidler mod fedme og stofskiftesygdomme, et marked som globalt vokser i takt med den stigende efterspørgsel på effektive vægttabsbehandlinger.
Selskabet oplyser, at man fortsat arbejder på flere andre projekter inden for samme område.
Kilde: Ritzau













