Mange aflysninger: Tusindvis af passagerer er ramt15. december 2024

Mange aflysninger: Tusindvis af passagerer er ramt

Del

Voldsomme stormvejr forårsager færgeaflysninger mellem Danmark og Norge

En række færgeafgange mellem Danmark og Norge er blevet aflyst som følge af det kraftige blæsevejr, der ventes at ramme området senere på søndag. Stormen, der bringer vindstød på op mod orkanstyrke og bølger på helt op til ti meter, har skabt alvorlige udfordringer for færgeruterne i Skagerrak.

Dette betyder blandt andet, at ruten mellem København og Oslo er hårdt ramt. Her er i alt 3.500 passagerer påvirket, da afgange både søndag og mandag er blevet aflyst. Direktør for ruten, Kim Heiberg, udtaler til B.T.:

“Det er sikkerheden og gæsternes velbefindende, der er årsagen til det. Der kommer bølger på helt op til ti meter, og det varer lang tid, før det kommer ned i niveau, så vi kan give vores gæster en god oplevelse.”

Færgeselskaberne rammes bredt
Gotlandsbolaget, der for nylig overtog driften af København-Oslo-ruten, har måttet aflyse i alt fire afgange. Søndag og mandag er de daglige kl. 15-afgange fra både København og Oslo aflyst. Uvejret har også ført til aflysninger på Color Lines ruter, hvor fire afgange søndag er blevet annulleret:

  • Kristiansand-Hirtshals kl. 16.30
  • Hirtshals-Kristiansand kl. 20.45
  • Larvik-Hirtshals kl. 17.40
  • Hirtshals-Larvik kl. 20.30
Læs også  Ol-stjerne bidt af hund under træning

Ifølge eksperter fører denne type ekstremt vejr ofte til aflysninger, da de høje bølger og stærke vindstød gør det umuligt at sikre en forsvarlig sejlads. Desuden betyder det, at færgerne ofte “ikke ligger rigtigt” til at genoptage sejladsen, hvilket kan forårsage flere dages forsinkelse.

Nødplaner i gang
For at hjælpe de strandede passagerer har Gotlandsbolaget sat nødtransport i værk. Busser vil blive indsat, så passagererne fra henholdsvis København og Oslo kan komme frem til deres destinationer som planlagt. Selv rejsende med envejsbilletter kan benytte busserne, men gæster, der skulle på et såkaldt minicruise, må finde en ny dato for deres rejse.

Kim Heiberg påpeger, at situationen heldigvis ikke opstår ofte:

“Det sker heldigvis ikke så tit, men nu må vi have nødplanerne i gang.”

Høje bølger og orkanstyrke i Nordjylland
Meteorologiske meldinger forudser vindstød op mod orkanstyrke i den nordligste del af Nordjylland. Dette har skabt de voldsomme bølgeforhold i Skagerrak, som gør færgefarten utryg og umulig. Ifølge meteorologerne forventes vejret først at stabilisere sig i løbet af tirsdag, hvilket giver anledning til yderligere forsinkelser i sejladsen.

Læs også  Elpriserne eksploderer: Højeste niveau i et år

Praktisk information til passagerer
Passagerer opfordres til at kontakte deres færgeselskab for at få nærmere information om alternative løsninger. Derudover anbefales det at holde sig opdateret via selskabernes hjemmesider og apps.

Kilde: B.T.

Stor sportsnyhed: EM kommer til Danmark

2. oktober 2026

Nyheder

Stor sportsnyhed: EM kommer til Danmark

32-årig dømt efter skyderi

2. oktober 2026

Nyheder

32-årig dømt efter skyderi

22-årig cykelrytter lagt i kunstig koma

2. oktober 2026

Nyheder

22-årig cykelrytter lagt i kunstig koma

Ti års fængsel: Bagmand accepterer dommen

2. oktober 2026

Nyheder

Ti års fængsel: Bagmand accepterer dommen

Udsolgt Søs Fenger-koncert aflyst med kort varsel

2. oktober 2026

Nyheder

Udsolgt Søs Fenger-koncert aflyst med kort varsel

29 hunde fundet hos kvinde – nu falder kæmpebøden

1. oktober 2026

Nyheder

29 hunde fundet hos kvinde – nu falder kæmpebøden

16-årig i centrum for enorm hackersag

1. oktober 2026

Nyheder

16-årig i centrum for enorm hackersag

Kaos på skole: Flere vinduer smadret

1. oktober 2026

Nyheder

Kaos på skole: Flere vinduer smadret

Bilist blokerede bevidst ambulance

1. oktober 2026

Nyheder

Bilist blokerede bevidst ambulance