Mette F. presset: Flere stemmer for større genåbning17. februar 2021

Mette F. presset: Flere stemmer for større genåbning

Del

Et flertal for en større genåbning af landet presser lige nu regeringen

Skoler, højskoler, efterskoler, mindre butikker og liberale erhverv bør åbne op igen den 1. marts. I hvert fald hvis det står til SF’s formand, Pia Olsen Dyhr.

”Når vi kan se, at smitten falder, så skal det danske samfund også langsomt genåbne. Vi skal jo ikke holde Danmark lukket for evigt. Jeg tror, at vi i marts vil kunne se en mulighed for mere genåbning,” lyder det fra Pia Olsen Dyhr til DR Nyheder.

Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen er enig i, at en genåbning snart bør komme på tale. Og derfor er der efterhånden et flertal for, at man snart begynder at tænke over en større genåbning af den danske land.

”Venstre mener, at vi bør starte en fleksibel genåbning ved at sætte ind tre steder,” lyder det fra Ellemann-Jensen:

”1. Få de ældste elever tilbage i skolerne. Det skal ske under forsvarlige forhold. Fx med øget testning, eller ved at køre i hold, så man ikke er i skole på fuld tid i begyndelsen.

2. Få åbnet efterskoler og højskoler. Fx ved at omdanne dem til sociale bobler, hvor alle testes, inden de kommer ind på skolen.

3. Få åbnet de små erhvervsdrivende. Fx ved at have restriktioner på hvor mange, der må være i butikken samtidig og forlange brug af værnemidler.” skriver Venstres formand på Facebook.

Læs også  Mette Frederiksen pointere: ''Dem kan vi lære noget af''

Jakob Ellemann-Jensen mener, at man sammen med en større genåbning skal bruge alle de redskaber vi indtil videre har i forbindelse med forebyggelse af smitte, såsom hygiejne, test, sociale bobler mv. og på den måde fortsat kan åbne mere op for landet, men fortsat have stor fokus på de tiltag, man selv kan være behjælpelig med, når det kommer til den smitteforebyggende del i forbindelse med en større genåbning.

Det oplyser Ekstra Bladet.

Også Dansk Folkeparti og De Konservative er enige i, at en genåbning snart bør komme på tale. Tirsdag blev det nemlig oplyst, at de også er enige i, at tidene er inde til en genåbning af Danmark.

For nogle dage siden delte jeg mine tanker om en fleksibel genåbning i en kronik i Berlingske. Det blev fulgt op af en…

Slået op af Jakob Ellemann-JensenTirsdag den 16. februar 2021


Foto: Shutterstock

 

 

 

 

 

Kilde:  Jakob Ellemann-JensenDR NyhederEkstra Bladet

Læs også  LIGE NU: Nye smittetal i Danmark

Stoppet med 11.500 øldåser – nu venter stor bøde

27. juni 2025

Nyheder

Stoppet med 11.500 øldåser – nu venter stor bøde

Så meget får din kommune til nye cykelstier

27. juni 2025

Nyheder

Så meget får din kommune til nye cykelstier

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

27. juni 2025

Nyheder

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

27. juni 2025

Nyheder

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

lügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

27. juni 2025

Nyheder

Flügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

27. juni 2025

Nyheder

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

27. juni 2025

Krimi

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

Kvinde afgået ved døden

27. juni 2025

Krimi

Kvinde afgået ved døden

Denne by topper som Danmarks voldeligste

27. juni 2025

Nyheder

Denne by topper som Danmarks voldeligste