
Minister advarer mod handelskrig: Danmark kommer til at mærke det
Handelschok: “Forbrugerne kommer til at betale prisen” – Bødskov advarer om alvorlige følger af Trumps toldpolitik
Erhvervsministeren advarer mod handelskrig: “Det er den helt forkerte vej at gå”
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) langer nu ud efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trumps planer om nye toldsatser, som kan få vidtrækkende konsekvenser for både danske forbrugere og virksomheder.
– Det her er et fundamentalt brud med den måde, vi traditionelt samarbejder på. Det er den helt forkerte vej at gå, udtaler Bødskov til TV 2.
Ifølge ministeren vil en ny bølge af toldmure ikke bare ramme globale handelsrelationer – den vil kunne mærkes helt ned i forbrugernes pengepung og virksomhedernes drift.
– Det er meget alvorligt og vil få betydelige konsekvenser. Forbrugerne vil opleve højere priser, og virksomhederne vil møde øget usikkerhed – både i deres forsyningskæder og i mulighederne for at afsætte deres varer, advarer han.
Handelskrig gavner ingen
Bødskov understreger, at der i hans optik ikke findes nogen vindere i en handelskrig – kun tabere.
– Det skader både forbrugere og virksomheder. Derfor er det helt afgørende, at man arbejder politisk og internationalt på at få fjernet disse tiltag så hurtigt som muligt, siger han.
Toldsatserne, som Trump har lagt op til, er endnu ikke trådt i kraft, men de skaber allerede rystelser i internationale økonomiske kredse og har vakt bekymring blandt både politikere og erhvervsledere i Europa.
Kilde: TV 2 – Interview med erhvervsminister Morten Bødskov