Myndighed advarer: Pas på dette firma!9. juli 2024

Myndighed advarer: Pas på dette firma!

Del

Advarsel fra myndighederne: Forbruger Europa advarer mod online firma

Forbruger Europa, en enhed under Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, har udsendt en skarp advarsel mod det hollandske firma ByMetis, rapporterer BT. Baggrunden er mere end 300 klager fra forbrugere, der har haft negative oplevelser med firmaets tjenester.

ByMetis promoverer sig selv som en serviceudbyder, der specialiserer sig i at hjælpe forbrugere med at opsige uønskede medlemskaber hos diverse tjenester og abonnementer. Forbrugerne betaler en gebyr for denne service, men ifølge Forbruger Europa er der betydelige problemer med firmaets håndtering af opsigelserne. Mange forbrugere har klaget over, at deres medlemskaber fortsætter med at blive trukket, selv efter at de har anvendt ByMetis’ tjenester.

“Vi har set en stigning i antallet af klager relateret til ByMetis, hvor forbrugerne føler sig vildledt og ikke har opnået de forventede resultater,” udtaler en talsperson fra Forbruger Europa. “Det er afgørende, at virksomheder, der tilbyder sådanne tjenester, lever op til de forpligtelser og forventninger, de skaber hos forbrugerne.”

Læs også  Mand med motorsav skaber frygt: Tør ikke lade børnene lege i haven

Advarslen kommer på et tidspunkt, hvor forbrugernes tillid til online tjenesteudbydere er i fokus. “Forbrugerne skal være forsigtige med at dele personlige oplysninger og betalingsoplysninger online,” fortsætter talspersonen. “Det er vigtigt at foretage grundig research og overveje alternative muligheder, før man vælger at bruge lignende tjenester.”

Forbruger Europa opfordrer til skærpet opsyn og regulering af lignende firmaer for at beskytte forbrugernes rettigheder og sikre, at de ikke bliver ofre for tvivlsomme forretningsmetoder. Håbet er, at denne advarsel vil tjene som en påmindelse om vigtigheden af at vælge pålidelige og gennemsigtige serviceudbydere, når man navigerer i det komplekse online-marked.

– politiet øger patruljeringen

29. oktober 2026

Nyheder

To børn opsøgt af fremmed mand – politiet øger patruljeringen

Person fundet død efter brand på plejecenter

29. oktober 2026

Nyheder

Person fundet død efter brand på plejecenter

skulle

29. oktober 2026

Nyheder

71 millioner skulle hjælpe Ukraine – pengene endte hos mistænkeligt firma

Fire ud af ti børn frygter værnepligten

29. oktober 2026

Nyheder

Fire ud af ti børn frygter værnepligten

Carlsberg tjener milliarder – især én type drikkevarer trækker væksten

29. oktober 2026

Nyheder

Carlsberg tjener milliarder – især én type drikkevarer trækker væksten

Fem mænd får over 9,5 millioner i erstatning efter fængsling

29. oktober 2026

Nyheder

Fem mænd får over 9,5 millioner i erstatning efter fængsling

Motorvej spærret: 700 grise i brændende transport

29. oktober 2026

Nyheder

Motorvej spærret: 700 grise i brændende transport

lavere karakterer

29. oktober 2026

Nyheder

Bekymrende udvikling: Elever får stadig lavere karakterer

Tinderbox

29. oktober 2026

Nyheder

Britisk verdensstjerne klar til Tinderbox 2027