16. maj 2026Nu rammer regnen Danmark – disse områder bliver hårdest ramt
Regnvejret breder sig over Danmark
Store dele af landet får en våd start på dagen – regnen er på vej mod øst
Mange danskere vågner lørdag morgen op til grå himmel og regn, efter at et større regnvejr i løbet af natten har bevæget sig fra Jylland mod resten af landet. Nu er både Fyn og store dele af Sjælland også begyndt at mærke nedbøren.
Regnen ramte fredag Jylland med flere byger og ustadigt vejr, og i løbet af morgenen har vejrsystemet fortsat sin bevægelse mod øst. Det betyder, at store dele af landet i dag kan se frem til en våd og blæsende dag med perioder med regn.
Indtil videre holder det østlige Sjælland, herunder København, samt Lolland-Falster endnu stand med tørvejr. Meteorologerne forventer dog, at regnen også vil nå disse områder inden for de kommende timer.
Bilister opfordres samtidig til at være ekstra opmærksomme i trafikken, da regn og våde vejbaner kan give dårlig sigtbarhed og glatte forhold flere steder i landet.
Ifølge vejrudsigterne vil regnen flere steder fortsætte dagen igennem, mens enkelte områder senere kan opleve opklaring og enkelte tørre perioder.
Kilde: DMI og vejrobservationer.













