Ny Tesla-teknologi på vej til Danmark vækker debat10. juni 2026

Ny Tesla-teknologi på vej til Danmark vækker debat

Del

Tesla får grønt lys til avanceret køresystem i Danmark

Op mod 30.000 danske Tesla-ejere kan snart få adgang til FSD Supervised, men både myndigheder og FDM understreger, at føreren fortsat har det fulde ansvar bag rattet.

Tesla er et skridt tættere på at udrulle sit avancerede førerassistentsystem FSD Supervised (Full Self-Driving Supervised) til danske bilister. Ifølge en pressemeddelelse fra FDM vurderes det, at omkring 30.000 Tesla-biler i Danmark allerede er udstyret med den nødvendige hardware til at kunne benytte systemet.

På de danske veje kører der i dag omkring 95.000 Tesla-biler, og en betydelig del af disse kan dermed snart få adgang til den nye teknologi, som blandt andet kan hjælpe med acceleration, opbremsning, styring og automatiske vognbaneskift.

Foreløbig godkendelse fra Færdselsstyrelsen

Udviklingen kommer, efter at Færdselsstyrelsen har givet Tesla en foreløbig godkendelse til at anvende FSD Supervised i Danmark. Tesla har samtidig oplyst på det sociale medie X, at systemet bliver tilgængeligt for danske kunder “snart”.

Læs også  Røg fra bygning og brand i lejlighed udløste dobbelt udrykning

Selvom navnet kan give indtryk af en selvkørende bil, understreger Færdselsstyrelsen, at FSD Supervised ikke gør bilen autonom. Systemet fungerer som et avanceret førerassistentsystem, og føreren skal til enhver tid være opmærksom på trafikken og klar til at overtage kontrollen.

Myndighederne gør samtidig klart, at det juridiske ansvar fortsat ligger hos bilisten, også hvis der sker en trafikulykke, mens systemet er aktivt.

FDM efterlyser tæt overvågning

Hos FDM mødes nyheden med en vis forsigtighed. Organisationens politiske chef, Torben Lund Kudsk, opfordrer danske myndigheder til nøje at følge udviklingen og registrere eventuelle ulykker eller hændelser, hvor FSD Supervised er involveret.

I et interview med Politiken peger han på, at det er vigtigt at dokumentere, om systemet rent faktisk lever op til forventningerne om øget trafiksikkerhed.

Færdselsstyrelsen vurderer overordnet, at teknologien kan bidrage positivt til færdselssikkerheden, men erfaringerne fra den praktiske anvendelse vil få stor betydning for den videre vurdering.

Pris på 750 kroner om måneden

Ifølge FDM vil adgang til FSD Supervised koste omkring 750 kroner om måneden for danske Tesla-ejere. Systemet vil dermed blive tilbudt som en abonnementsbaseret tjeneste.

Læs også  Gymnasieelev bag “skyderi”-trussel er sat på fri fod

Godkendelsen i Danmark er dog endnu ikke endelig. Den afhænger af, at EU-Kommissionen giver sin endelige accept af teknologien. Hvis EU vælger ikke at godkende systemet, vil de foreløbige nationale godkendelser bortfalde efter seks måneder.

Holland banede vejen

Færdselsstyrelsens beslutning bygger blandt andet på den foreløbige godkendelse, som de hollandske myndigheder gav Tesla den 10. april i år. Danmark har vurderet den hollandske dokumentation og valgt at følge samme linje.

Dermed kan Danmark blive et af de første europæiske lande, hvor Tesla-ejere får adgang til den avancerede teknologi, mens den endelige europæiske godkendelsesproces fortsat er i gang.

Kilde: FDM, Færdselsstyrelsen, Politiken og Tesla via X.

Slut for Kesi: Kendt tøjbrand lukker permanent

26. oktober 2026

Nyheder

Slut for Kesi: Kendt tøjbrand lukker permanent

34-årig anholdt efter vold og trusler

26. oktober 2026

Krimi

34-årig anholdt efter vold og trusler

Busulykke i populært naturområde: 83 tilskadekomne

26. oktober 2026

Nyheder

Busulykke i populært naturområde: 83 tilskadekomne

Mand ramt af væltende træ – hans liv stod ikke til at redde

25. oktober 2026

Nyheder

Mand ramt af væltende træ – hans liv stod ikke til at redde

To unge mænd i alvorlig voldssag: Flere tænder slået løse

25. oktober 2026

Nyheder

To unge mænd i alvorlig voldssag: Flere tænder slået løse

Uheld på motorvejen: Bilister risikerer store forsinkelser

25. oktober 2026

Nyheder

Uheld på motorvejen: Bilister risikerer store forsinkelser

12-årig dreng alvorligt kvæstet – måtte flyves til hospitalet

25. oktober 2026

Nyheder

12-årig dreng alvorligt kvæstet – måtte flyves til hospitalet

Storm rammer Danmark: Flere færger aflyst søndag

25. oktober 2026

Nyheder

Storm rammer Danmark: Flere færger aflyst søndag

Advarsel til bilister: Væltede træer spærrer på to motorveje

25. oktober 2026

Nyheder

Advarsel til bilister: Væltede træer spærrer på to motorveje