Nye tal: Flere elever sendes hjem efter vold og konflikter30. oktober 2025

Nye tal: Flere elever sendes hjem efter vold og konflikter

Del

Flere elever smides ud af folkeskolen: 14 bortvisninger om dagen i 2025

Nye tal viser markant stigning i bortvisninger – minister bakker op, mens forsker advarer mod konsekvenserne.

Mindst 14 elever blev i gennemsnit bortvist fra de danske folkeskoler hver eneste skoledag i første halvår af 2025. Det viser nye tal, som Berlingske har fået via aktindsigt hos 789 af landets folkeskoler.

I alt blev elever bortvist 1450 gange i perioden – i nogle tilfælde i op til ti dage. De fleste bortvisninger skyldes ifølge tallene slåskampe eller vold mod andre elever.

Minister: “Konsekvens er også pædagogik”

Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) glæder sig over, at flere skoler bruger bortvisning som et pædagogisk redskab.

“Jeg betragter selvfølgelig forebyggelse og samtale som et væsentligt pædagogisk værktøj. Men jeg er tilhænger af konsekvenspædagogik,”
siger Tesfaye til Berlingske.

Han understreger, at børn har brug for at se, at der er konsekvenser, når de overskrider grænser.

De nye tal peger samtidig på en stigning i bortvisninger siden årsskiftet – et halvt år efter at regeringen indførte en skærpet ordensbekendtgørelse, der skal fremme ro og god adfærd i folkeskolen.

Læs også  Advarsel: Isglatte veje i flere kommuner

Store forskelle mellem kommuner

Tallene viser store geografiske forskelle.
Af de 789 skoler, der har svaret, oplyser 448 skoler, at de slet ikke har bortvist nogen elever i årets første seks måneder, mens 341 skoler har gjort det mindst én gang.

Sønderborg Kommune topper listen med 96 bortvisninger, mens Aalborg og Aarhus har registreret henholdsvis 41 og 11 bortvisninger. Københavns Kommune er fortsat i gang med at samle sine tal.

Tidligere data fra Berlingske viste, at der i 2023–2024 blev bortvist elever 1778 gange på to år, svarende til at hver femte skole bortviste en elev om måneden.

Forsker advarer: “Børnene kan blive straffet derhjemme”

Ifølge skoleforsker og medlem af Børnerådet Louise Klinge er udviklingen bekymrende. Hun påpeger, at bortvisning kan forværre situationen for sårbare børn.

“Vi ved fra Børns Vilkårs rapport, at hver sjette elev i 8. klasse har oplevet vold i hjemmet det seneste år. Når et barn bortvises, risikerer det at blive straffet yderligere derhjemme,”
siger Klinge til Berlingske.

En tidligere rundspørge fra Dansk Lærerforening viser samtidig, at over halvdelen af landets lærere oplever en stigning i voldelige episoder mellem eleverne.

Læs også  Mand død efter voldsom lejlighedsbrand

Kilde: Berlingske (aktindsigt fra 789 folkeskoler, oktober 2025)

KAOS på motorvejen – køen vokser minut for minut

14. maj 2026

Nyheder

KAOS på motorvejen – køen vokser minut for minut

Forskere slår alarm: Mænd har markant højere kræftrisiko

14. maj 2026

Nyheder

Forskere slår alarm: Mænd har markant højere kræftrisiko

To personer blev reddet op af vandet efter dramatisk ulykke

14. maj 2026

Nyheder

To personer blev reddet op af vandet efter dramatisk ulykke

VANVITTIGT: Over 40.000 klar til AGF-fejring

14. maj 2026

Nyheder

VANVITTIGT: Over 40.000 klar til AGF-fejring

14. maj 2026

Nyheder

Trafikken eksploderer i feriedagene – disse steder bliver hårdt ramt

Børnelæge tiltalt i gigantisk overgrebssag

14. maj 2026

Nyheder

Børnelæge tiltalt i gigantisk overgrebssag

Bævere fundet i nyt område: Mistanke om ulovlig udsætning

14. maj 2026

Nyheder

Bævere fundet i nyt område: Mistanke om ulovlig udsætning

Netflix hæver priserne i Danmark

14. maj 2026

Nyheder

Netflix hæver priserne i Danmark

Politiet advarer: Falske betjente går efter ældre borgere

14. maj 2026

Nyheder

Politiet advarer: Falske betjente går efter ældre borgere