Nye tal: Flere elever sendes hjem efter vold og konflikter30. oktober 2025

Nye tal: Flere elever sendes hjem efter vold og konflikter

Del

Flere elever smides ud af folkeskolen: 14 bortvisninger om dagen i 2025

Nye tal viser markant stigning i bortvisninger – minister bakker op, mens forsker advarer mod konsekvenserne.

Mindst 14 elever blev i gennemsnit bortvist fra de danske folkeskoler hver eneste skoledag i første halvår af 2025. Det viser nye tal, som Berlingske har fået via aktindsigt hos 789 af landets folkeskoler.

I alt blev elever bortvist 1450 gange i perioden – i nogle tilfælde i op til ti dage. De fleste bortvisninger skyldes ifølge tallene slåskampe eller vold mod andre elever.

Minister: “Konsekvens er også pædagogik”

Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) glæder sig over, at flere skoler bruger bortvisning som et pædagogisk redskab.

“Jeg betragter selvfølgelig forebyggelse og samtale som et væsentligt pædagogisk værktøj. Men jeg er tilhænger af konsekvenspædagogik,”
siger Tesfaye til Berlingske.

Han understreger, at børn har brug for at se, at der er konsekvenser, når de overskrider grænser.

De nye tal peger samtidig på en stigning i bortvisninger siden årsskiftet – et halvt år efter at regeringen indførte en skærpet ordensbekendtgørelse, der skal fremme ro og god adfærd i folkeskolen.

Læs også  Togkaos efter skybrud: Togtrafik indstillet

Store forskelle mellem kommuner

Tallene viser store geografiske forskelle.
Af de 789 skoler, der har svaret, oplyser 448 skoler, at de slet ikke har bortvist nogen elever i årets første seks måneder, mens 341 skoler har gjort det mindst én gang.

Sønderborg Kommune topper listen med 96 bortvisninger, mens Aalborg og Aarhus har registreret henholdsvis 41 og 11 bortvisninger. Københavns Kommune er fortsat i gang med at samle sine tal.

Tidligere data fra Berlingske viste, at der i 2023–2024 blev bortvist elever 1778 gange på to år, svarende til at hver femte skole bortviste en elev om måneden.

Forsker advarer: “Børnene kan blive straffet derhjemme”

Ifølge skoleforsker og medlem af Børnerådet Louise Klinge er udviklingen bekymrende. Hun påpeger, at bortvisning kan forværre situationen for sårbare børn.

“Vi ved fra Børns Vilkårs rapport, at hver sjette elev i 8. klasse har oplevet vold i hjemmet det seneste år. Når et barn bortvises, risikerer det at blive straffet yderligere derhjemme,”
siger Klinge til Berlingske.

En tidligere rundspørge fra Dansk Lærerforening viser samtidig, at over halvdelen af landets lærere oplever en stigning i voldelige episoder mellem eleverne.

Læs også  PAS PÅ: Her skal du passe på i morgentrafikken

Kilde: Berlingske (aktindsigt fra 789 folkeskoler, oktober 2025)

Uheld lammer morgentrafikken: Motorvej delvist lukket

29. marts 2026

Nyheder

Uheld lammer morgentrafikken: Motorvej delvist lukket

NU sker det: Alle busser i København kører på el

29. marts 2026

Nyheder

NU sker det: Alle busser i København kører på el

Stukket med kniv: Nu er en mistænkt fundet

28. marts 2026

Krimi

Stukket med kniv: Nu er en mistænkt fundet

1.600 husstande var uden strøm

28. marts 2026

Nyheder

1.600 husstande var uden strøm

Politiet advarer før påsken

28. marts 2026

Nyheder

Politiet advarer før påsken

Chokmelding: Tiger Woods anholdt efter soloulykke

28. marts 2026

KENDTE OG KONGELIGE

Chokmelding: Tiger Woods anholdt efter soloulykke

I nat skal urene stilles en time frem

28. marts 2026

Nyheder

I nat skal urene stilles en time frem

Mand afgået ved døden efter frygtlig ulykke

28. marts 2026

Krimi

Mand afgået ved døden efter frygtlig ulykke

Fup-håndværker på spil: Sådan blev beboer snydt i egen bolig

27. marts 2026

Nyheder

Fup-håndværker på spil: Sådan blev beboer snydt i egen bolig