Udenrigsministeriet følger situationen tæt efter nyt udbrud af den dødelige virussygdom i Uganda
Omkring 160 danskere befinder sig i øjeblikket i Uganda, hvor myndighederne kæmper med et udbrud af den alvorlige og potentielt dødelige sygdom ebola. Det oplyser Udenrigsministeriet til TV 2.
Ifølge ministeriet er danskerne registreret på den såkaldte danskerliste, som gør det muligt for myndighederne at holde kontakt med danske borgere i udlandet under kriser og alvorlige hændelser. Der er samtidig ikke registreret danskere på listen i Den Demokratiske Republik Congo, hvor der også er meldt om ebolasmitte.
Ebola er en alvorlig virussygdom, der kan føre til høj feber, indre blødninger og i værste fald dødsfald. Sygdommen smitter gennem direkte kontakt med kropsvæsker fra smittede personer eller dyr, og tidligere udbrud har kostet tusindvis af menneskeliv i Afrika.
De lokale sundhedsmyndigheder arbejder i øjeblikket på at begrænse smitten, mens internationale organisationer overvåger udviklingen tæt. Udenrigsministeriet opfordrer danskere i området til at følge de lokale myndigheders anvisninger og holde sig opdateret om situationen.
Kilde: TV 2 og Udenrigsministeriet.