X

Over 1.600 husstande var uden strøm

Over 1.600 husstande var uden strøm

Strømafbrydelse rammer Nordjylland: Over 1.600 husstande uden strøm

Uvarslet strømsvigt skaber problemer i flere feriebyer søndag morgen

Flere borgere i de nordjyske byer Saltum, Blokhus og Løkken vågnede søndag morgen op til mørke hjem, efter en uvarslet strømafbrydelse ramte området tidligt på dagen.

Ifølge N1 var hele 1.689 kunder fortsat uden strøm søndag formiddag i særligt Saltum og Blokhus. Strømafbrydelsen opstod klokken 06.20, og årsagen er endnu ikke fastlagt.

Netselskabet oplyser, at teknikere hurtigt blev sendt ud for at lokalisere fejlen.

– Vi er på vej for at finde årsagen, lyder det fra N1 på selskabets hjemmeside.

Samtidig fremgår det, at man forventer at have strømmen genetableret omkring klokken 10.20.

I Løkken oplevede borgere også problemer med strømmen tidligere på formiddagen, men her var der tale om en kortvarig afbrydelse. Strømmen blev hurtigt genetableret.

– På grund af en fejl på elnettet har strømmen været kortvarigt afbrudt. Strømmen er nu tilbage. Vi beklager de gener, afbrydelsen kan have medført, oplyser N1.

Strømafbrydelser som denne kan påvirke både private husstande og erhverv, og især i ferieområder som Blokhus og Løkken kan det få betydning for både beboere og turister.

Kilde: Netselskabet N1

Denne hjemmeside bruger cookies.