Overlæge advarer efter nyt dødsfald30. november 2024

Overlæge advarer efter nyt dødsfald

Del

Overlæge advarer: Nyt dødsfald kobles til skimmelsvamp på Rigshospitalet

Overlæge Ole Hilberg fra Vejle Sygehus, der er ekspert i svampeinfektioner, udtrykker alvorlig bekymring over nye fund af skimmelsvamp på Rigshospitalet. Bekymringen kommer i kølvandet på endnu et dødsfald, som nu kobles til hospitalets problemer med skimmelsvamp af typen Aspergillus flavus.

I et interview med Berlingske slår Hilberg alarm på vegne af patienterne. Han beskriver situationen som dybt alvorlig, især fordi skimmelsvampen er blevet fundet i rum, hvor kræftsyge børn opholder sig. “Vi taler om nogle af de mest sårbare patienter, der opholder sig i miljøer, hvor de burde være fuldstændig beskyttet mod infektioner,” udtaler overlægen.

Kritisk situation for kræftsyge børn

Skimmelsvampens tilstedeværelse er særligt problematisk for patienter med svækket immunforsvar, såsom kræftsyge børn. Ifølge Hilberg kan svampen udgøre en livstruende risiko, da den nemt kan forårsage alvorlige infektioner hos disse patienter. Problemet blev første gang kendt, da en 11-årig dreng mistede livet i forbindelse med en infektion, der kunne kobles til Aspergillus flavus. Det seneste dødsfald har kun skærpet fokus på problemet.

Læs også  Efterskole får stor bøde og sur smiley af fødevarestyrelsen

Krav om handling

Hilberg understreger nødvendigheden af hurtig og effektiv handling. “Der bør være et akut fokus på at fjerne skimmelsvampen og på at sikre, at hospitalsmiljøerne lever op til de højeste standarder for patientsikkerhed,” siger han. Eksperten opfordrer myndighederne og hospitalerne til at tage situationen alvorligt og gennemføre omfattende inspektioner og udbedringer.

En kendt udfordring for Rigshospitalet

Det er ikke første gang, Rigshospitalet har været i fokus på grund af problemer med skimmelsvamp. Flere eksperter har tidligere kritiseret, at hospitalsbygningerne på trods af deres centrale rolle i dansk sundhedsvæsen ikke lever op til moderne krav om hygiejne og patientsikkerhed.

Ifølge Berlingske undersøger Rigshospitalet nu, hvordan skimmelsvampen er opstået, og hvilke tiltag der kan iværksættes for at forhindre yderligere dødsfald. Hospitalet har allerede iværksat flere indsatser for at begrænse skimmelsvampens spredning, men det er endnu uklart, om disse tiltag er tilstrækkelige.

Hilberg opfordrer til, at der handles hurtigt og målrettet for at sikre, at både patienter og pårørende kan føle sig trygge i de rammer, der skal være en sikker base for behandling og helbredelse.

Læs også  LIGE NU: Kørt akut på hospitalet - 112

Kilde: Berlingske

Brand i lejlighed: Vej spærret

28. december 2025

Nyheder

Brand i lejlighed: Vej spærret

To fængslet for falske 500-kronesedler

28. december 2025

Nyheder

To fængslet for falske 500-kronesedler

Container skåret op – fyrværkeri for 150.000 kr. forsvundet

28. december 2025

Krimi

Container skåret op – fyrværkeri for 150.000 kr. forsvundet

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

28. december 2025

Nyheder

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

Store dele af hovedstaden går i sort

28. december 2025

Nyheder

Store dele af hovedstaden går i sort

Frost og sne på vej til Danmark

28. december 2025

Nyheder

Frost og sne på vej til Danmark

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

28. december 2025

Krimi

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdtSavnet kvinde fundet død – to personer anholdt

28. december 2025

Krimi

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdt

Tre mænd anholdt for falske 500-sedlerTre mænd anholdt for falske 500-sedler

28. december 2025

Nyheder

Tre mænd anholdt for falske 500-sedler