Overlæge advarer efter nyt dødsfald30. november 2024

Overlæge advarer efter nyt dødsfald

Del

Overlæge advarer: Nyt dødsfald kobles til skimmelsvamp på Rigshospitalet

Overlæge Ole Hilberg fra Vejle Sygehus, der er ekspert i svampeinfektioner, udtrykker alvorlig bekymring over nye fund af skimmelsvamp på Rigshospitalet. Bekymringen kommer i kølvandet på endnu et dødsfald, som nu kobles til hospitalets problemer med skimmelsvamp af typen Aspergillus flavus.

I et interview med Berlingske slår Hilberg alarm på vegne af patienterne. Han beskriver situationen som dybt alvorlig, især fordi skimmelsvampen er blevet fundet i rum, hvor kræftsyge børn opholder sig. “Vi taler om nogle af de mest sårbare patienter, der opholder sig i miljøer, hvor de burde være fuldstændig beskyttet mod infektioner,” udtaler overlægen.

Kritisk situation for kræftsyge børn

Skimmelsvampens tilstedeværelse er særligt problematisk for patienter med svækket immunforsvar, såsom kræftsyge børn. Ifølge Hilberg kan svampen udgøre en livstruende risiko, da den nemt kan forårsage alvorlige infektioner hos disse patienter. Problemet blev første gang kendt, da en 11-årig dreng mistede livet i forbindelse med en infektion, der kunne kobles til Aspergillus flavus. Det seneste dødsfald har kun skærpet fokus på problemet.

Læs også  Sundhedsstyrelsen vurderer: 'Kan blive frivilligt'

Krav om handling

Hilberg understreger nødvendigheden af hurtig og effektiv handling. “Der bør være et akut fokus på at fjerne skimmelsvampen og på at sikre, at hospitalsmiljøerne lever op til de højeste standarder for patientsikkerhed,” siger han. Eksperten opfordrer myndighederne og hospitalerne til at tage situationen alvorligt og gennemføre omfattende inspektioner og udbedringer.

En kendt udfordring for Rigshospitalet

Det er ikke første gang, Rigshospitalet har været i fokus på grund af problemer med skimmelsvamp. Flere eksperter har tidligere kritiseret, at hospitalsbygningerne på trods af deres centrale rolle i dansk sundhedsvæsen ikke lever op til moderne krav om hygiejne og patientsikkerhed.

Ifølge Berlingske undersøger Rigshospitalet nu, hvordan skimmelsvampen er opstået, og hvilke tiltag der kan iværksættes for at forhindre yderligere dødsfald. Hospitalet har allerede iværksat flere indsatser for at begrænse skimmelsvampens spredning, men det er endnu uklart, om disse tiltag er tilstrækkelige.

Hilberg opfordrer til, at der handles hurtigt og målrettet for at sikre, at både patienter og pårørende kan føle sig trygge i de rammer, der skal være en sikker base for behandling og helbredelse.

Læs også  Politiet slog til: 11 personer nu fængslet

Kilde: Berlingske

Toppolitiker fundet død på hotel

5. november 2026

Nyheder

Toppolitiker fundet død på hotel

Hackere slår til mod storbank: 747 millioner kroner i spil

5. november 2026

Nyheder

Hackere slår til mod storbank: 747 millioner kroner i spil

Mand ramt af lastbil – alvorligt uheld på motorvejen

5. november 2026

Nyheder

Mand ramt af lastbil – alvorligt uheld på motorvejen

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

4. november 2026

Nyheder

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

ly til vinter

4. november 2026

Nyheder

Fem millioner danske kroner skal give hjemløse ly til vinter

mindre af denne medicin

4. november 2026

Nyheder

Markant fald: Danskerne får langt mindre af denne medicin

forfatter

4. november 2026

Nyheder

Dansk manuskriptforfatter er død – blev 70 år

kan få længere levetid

4. november 2026

Nyheder

EU vil ændre reglerne: Benzin- og dieselbiler kan få længere levetid

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner

4. november 2026

Mad

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner