
Påvirket 44-årig bilist kørte for 11. gang i frakendelsestiden
En 44-årig mand fra Nykøbing Falster blev onsdag eftermiddag stoppet af politiet på Køge Bugt Motorvejen
Det fremgår i døgnrapporten fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Hændelse
Den 44-årige mand blev stoppet af en patrulje, da han kom kørende i sin bil på Køge Bugt Motorvejen ved Køge i sydgående retning. Politiet kunne hurtigt konstatere, at manden kørte i påvirket tilstand – han havde både indtaget for meget alkohol samt euforiserende stoffer i forbindelse med kørslen.
Det viste sig også at den 44-årige mand i 2020 var blevet frakendt førerretten i 10 år for gentagne gange at have kørt bil i påvirket tilstand.
Derfor blev han anholdt og sigtet for narko/spirituskørsel og for kørsel i frakendelsestiden for 11. gang inden for 3. år.
Det skriver politiet i døgnrapporten.
I samme forbindelse havde politiet kun gode grunde til at beslaglægge den 44-åriges bil med henbil på konfiskation – hvilken han også accepterede.
Desuden blev han taget med til blodprøveudtagelse, hvorefter han igen blev løsladt.
Senere vil et retsmøde finde sted, hvor den endelige afgørelse skal finde sted i forbindelse med sagen og konfiskation af køretøjet.
Kører man flere gange i frakendelsestiden lægges sagen op til fængselsstraf – og der er desuden stor risiko for at bilen bliver taget. Det gælder også selv om bilen lånt eller leaset, skriver Midt- og Vestsjællands Polit.
Foto: Shutterstock
Kilde: Midt- og Vestsjællands Politi