
Person afgået ved døden efter ulykke
Person påkørt af bus i centrum af Odense – politi arbejder på stedet
Ulykken skete ved Benedikts Plads tirsdag, hvor politi og redningsmandskab hurtigt rykkede ud.
En alvorlig ulykke udspillede sig tirsdag ved Benedikts Plads i Odense C, hvor en person blev påkørt af en bus. Det oplyser TV 2 Fyn.
Fyns Politi er massivt til stede i området og arbejder på at klarlægge omstændighederne omkring hændelsen. Ifølge FynBus er én person ramt, men politiet kan endnu ikke dele yderligere oplysninger om hverken tilstanden på den påkørte eller de nærmere detaljer om, hvordan ulykken skete.
– Vi er i gang med at skabe et overblik over forløbet, og derfor kan vi endnu ikke sige mere, oplyser politiet til TV 2 Fyn.
Benedikts Plads ligger tæt på Odense Banegård Center og er et travlt trafikknudepunkt, hvor mange busser dagligt passerer. Området er midlertidigt afspærret, mens politi og redningsmandskab arbejder på stedet.
Vidner til ulykken eller personer med informationer opfordres til at kontakte Fyns Politi.
Kilde:
TV 2 Fyn