Politi advarer fodgængere og bilister: Fare for faldende isklumper8. januar 2024

Politi advarer fodgængere og bilister: Fare for faldende isklumper

Del

Advarsel fra Østjyllands Politi: Faldende isklumper udgør fare for fodgængere og køretøjer i Aarhus

Østjyllands Politi intensiverer bestræbelserne på at oplyse borgerne om den aktuelle risiko for faldende isklumper og sne, der udgør en trussel mod både parkerede biler og fodgængere. Flere anmeldelser er modtaget, især fra områder som 8210 Aarhus V og 8000 Aarhus C, hvor bygningers overhængende strukturer potentielt kan forårsage farlige situationer.

Det oplyser politiet på det sociale medie X.

I disse områder opfordrer politikredsen alle til at udvise forsigtighed og tage de nødvendige forholdsregler for at undgå potentielle skader. Østjyllands Politi ønsker at gøre offentligheden opmærksom på vigtigheden af at være opmærksom på ens omgivelser og følge de sikkerhedsråd, der er blevet udstedt for at minimere risikoen for ulykker.

Borgere opfordres til at undgå områder direkte under bygningstagnes overhæng, parkere køretøjer på sikre steder og vælge alternative ruter, der er mindre udsatte for faldende isklumper. Derudover anbefales det at følge lokale medier og myndighedernes advarsler for at holde sig informeret om farlige områder.

Læs også  Tarmbakterier fundet i vandet

Østjyllands Politi understreger vigtigheden af, at samfundet deltager aktivt i at sikre egen sikkerhed og tager advarslerne alvorligt. Denne opfordring kommer som en reaktion på det stigende antal anmeldelser om farlige situationer, og politiet ønsker at skabe bevidsthed om risikoen for at forhindre potentielle skader.

Her er nogle sikkerhedstips:

  1. Hold øje med dit omgivende miljø: Vær opmærksom på bygninger med overhængende tag, og undgå at opholde dig direkte under dem, hvis det er muligt.
  2. Hold afstand til bygninger: Når du går på fortovet, forsøg at holde afstand til bygningernes facader for at mindske risikoen for at blive ramt af faldende isklumper.
  3. Parkér køretøjer på sikre steder: Hvis muligt, undgå at parkere din bil under områder med potentielt farlige tagudhæng.
  4. Brug stier og gangarealer, hvor det er sikkert: Hvis der er alternative ruter, der er mindre udsatte for faldende isklumper, så vælg dem frem for mere risikofyldte områder.
  5. Vær opmærksom på advarsler fra myndighederne: Følg lokale medier og advarsler fra politiet for at være opdateret om farlige områder og tage de nødvendige forholdsregler.
Læs også  Beredskabet advarer efter stor naturbrand: 'Pas på brugen af åben ild'

Følg dine nyheder dagligt på 112’s facebook – her

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

29. april 2025

Nyheder

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

29. april 2025

Nyheder

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

28. april 2025

Nyheder

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

28. april 2025

Krimi

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

31-årig kvinde sigtet for vold:

28. april 2025

Nyheder

31-årig kvinde sigtet for vold: Kastede ølkrus i hovedet på betjent

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

28. april 2025

Nyheder

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

DBU får grønt lys:

28. april 2025

Nyheder

DBU får grønt lys: Ansigtsgenkendelse skal holde hooligans ude af Parken

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

28. april 2025

Krimi

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

28. april 2025

Nyheder

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere