Politiet Advarer: Svindlere udgiver sig for at være fra politiet21. august 2024

Politiet Advarer: Svindlere udgiver sig for at være fra politiet

Del

Politiet Advarer: Vær På Vagt Overfor Svindelopkald fra Falske Politifolk

Politiet har i den seneste tid modtaget flere anmeldelser fra danskere, der er blevet kontaktet af personer, der udgiver sig for at være fra politiet eller National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK). Disse opkald viser sig at være en del af en omfattende svindeloperation, hvor svindlerne forsøger at stjæle bankoplysninger fra intetanende borgere.

Svindlerne bruger en række forskellige metoder for at gøre deres falske identitet troværdig. I nogle tilfælde vil de ringe til ofrene og påstå, at der er opstået problemer med deres bankkonti, og at de har brug for at bekræfte deres oplysninger for at undgå, at deres konti bliver lukket eller misbrugt. De kan også tilbyde at sende en medarbejder forbi ofrenes adresse for at hente deres dankort under påskud af at sikre dets sikkerhed.

Politiet understreger, at de aldrig vil anmode om følsomme oplysninger som bankoplysninger via telefon. Hvis du modtager et opkald, hvor du bliver bedt om sådanne oplysninger eller tilbudt et møde for at hente dine kort, er det meget sandsynligt, at du er blevet kontaktet af en svindler.

Læs også  Mentalt Handicappet Mand Dømt for Alvorlig Voldtægt - 112

For at beskytte dig selv mod denne form for svindel anbefaler politiet, at du altid er skeptisk over for uopfordrede telefonopkald, især hvis du bliver bedt om at opgive personlige oplysninger. Hvis du er i tvivl om et opkalds ægthed, bør du kontakte politiet direkte via deres officielle kanaler for at verificere oplysningerne.

Politiet arbejder aktivt på at identificere og retsforfølge de ansvarlige for disse svindelopkald. I mellemtiden opfordres alle borgere til at være på vagt og sikre, at de ikke bliver ofre for denne form for bedrageri.

tre gange

6. november 2026

Nyheder

Ulovligt udstyr på lastbil: Nu er det sket tre gange

nedrivningsbølge

6. november 2026

Nyheder

200 minkfarme står foran ny nedrivningsbølge

Kvinde dømt for datingsvindel: Snød tre mænd for 450.000 kroner

6. november 2026

Nyheder

Kvinde dømt for datingsvindel: Snød tre mænd for 450.000 kroner

for overgreb

6. november 2026

Nyheder

Plejefar idømt otte års fængsel for overgreb

ulve væk

6. november 2026

Nyheder

Nyt ulveværn på vej til Danmark: Skal skræmme ulve væk

– grænsen var 50

6. november 2026

Nyheder

20-årig kørte 137 km/t – grænsen var 50

– mand dømt

6. november 2026

Nyheder

14 kvinder snydt for 650.000 kroner – mand dømt

Storebæltsbroen får ny overvågning mod droner

6. november 2026

Nyheder

Storebæltsbroen får ny overvågning mod droner

Insekter fundet i julechokolade – tilbagekaldes i hele landet

6. november 2026

Nyheder

Insekter fundet i julechokolade – tilbagekaldes i hele landet