
Politiet efterforsker knivstikkeri
28-årig mand stukket med kniv i Frederiksværk – gerningsmand på fri fod
Politiet efterforsker et knivstikkeri i Frederiksværk, hvor en 28-årig mand er blevet såret. Ingen er endnu anholdt i sagen.
En 28-årig mand er fredag aften blevet stukket med kniv på Møllevangsvej i Frederiksværk. Manden blev efterfølgende kørt på skadestuen med skader, der ifølge politiet ikke vurderes som livstruende.
Det oplyser Nordsjællands Politi i et opslag på det sociale medie X (tidligere Twitter).
Politiet arbejder nu på at klarlægge omstændighederne omkring hændelsen og efterlyser vidner, der kan have set noget mistænkeligt i området.
– Vi har endnu ingen anholdte i sagen, og efterforskningen pågår, lyder det fra Nordsjællands Politi.
Hændelsen fandt sted i et beboelsesområde, og politiet har i løbet af aftenen været til stede for at foretage tekniske undersøgelser og afhøre vidner.
(Kilde: Nordsjællands Politi / X)