14. juni 2026
Politiet satte efter bil – så begyndte tingene at flyve ud af vinduerne
Indbrudstyve afsløret efter dramatisk flugt med stjålent porcelæn
Husejer opdagede ubudne gæster på overvågning – to mænd anholdt efter kort biljagt
To mænd på 23 og 33 år blev natten til søndag anholdt efter et indbrud, hvor de angiveligt forsøgte at slippe af med stjålne effekter under en biljagt med politiet.
Sagen begyndte, da en husejer via sit overvågningssystem opdagede to ukendte personer inde i boligen og straks kontaktede politiet. På baggrund af anmeldelsen blev en patrulje sendt til området, hvor de kort efter fik øje på en bil, der kunne sættes i forbindelse med indbruddet.
Da politiet forsøgte at standse køretøjet, udviklede situationen sig til en kortvarig biljagt. Under flugten forsøgte de mistænkte ifølge politiet at skille sig af med tyvekoster ved at kaste flere genstande ud af bilens vinduer.
Blandt de genstande, der blev smidt ud, var Royal Copenhagen-tallerkner, som formodes at stamme fra det indbrudsramte hjem. Politiet fik dog hurtigt kontrol over situationen og anholdt de to mænd.
Efter anholdelsen blev de stjålne genstande sikret som bevismateriale, og politiet arbejder nu videre med efterforskningen for at klarlægge det præcise hændelsesforløb og de to mænds rolle i sagen.
Indbruddet er endnu et eksempel på, hvordan moderne overvågning kan hjælpe politiet med hurtigt at reagere og identificere mistænkte gerningsmænd.
Kilde: Politiet.













