Politiet talstærkt tilstede: Mand set flygte - Rådhus i brand29. juli 2024

Politiet talstærkt tilstede: Mand set flygte – Rådhus i brand

Del

Brøndby Rådhus Rammes af Brand – Politiet Efterforsker Mulig Sabotage

I de tidlige morgentimer i dag blev Brøndby Rådhus ramt af en brand, som primært har påvirket tagkonstruktionen. Hovedstadens Beredskab og Københavns Vestegn Politi ankom hurtigt til stedet og fik hurtigt kontrol over flammerne, hvilket forhindrede en yderligere spredning af branden.

Ifølge oplysninger fra beredskabet, som blev formidlet til TV 2 Kosmopol, blev branden opdaget tidligt om morgenen, og beredskabets hurtige indsats sikrede, at skaderne blev begrænset. Selvom den umiddelbare fare er overstået, efterlader hændelsen en række ubesvarede spørgsmål.

En vagt, der var til stede ved rådhuset under branden, har rapporteret, at han så en mand flygte fra bygningen kort før flammerne blev opdaget. Denne observation har fået politiet til at overveje, om branden kan være et resultat af sabotage.

Københavns Vestegn Politi er i øjeblikket i gang med en grundig efterforskning af hændelsen. De arbejder på at identificere manden, der blev set flygte, og undersøger omstændighederne omkring brandens opståen. I mellemtiden har politiet anmodet offentligheden om hjælp til at finde vidner eller andre, der måtte have oplysninger om branden eller den mistænkte.

Læs også  LIGE NU: Politi massivt tilstede efter skud

Brandårsagen er endnu ikke bekræftet, men efterforskningen vil fokusere på både tekniske og vidnebaserede spor for at afklare, om der er tale om en kriminel handling. Politiet opfordrer alle, der har set eller hørt noget mistænkeligt i området omkring rådhuset i de tidlige timer i dag, til at kontakte dem.

Brøndby Kommune har endnu ikke kommenteret på brandens konsekvenser for kommunens drift, men det er forventet, at der vil være behov for reparationer og evaluering af skaderne. Kommunen vil sandsynligvis opdatere offentligheden, når yderligere information er tilgængelig

Fødevarestyrelsen tilbagekalder populær ret - 'smid det ud omgående'

15. august 2025

Nyheder

Fødevarestyrelsen tilbagekalder populær ret – ‘smid det ud omgående’

Solgt i Netto, Bilka og Føtex Smid det ud NU

15. august 2025

Nyheder

Solgt i Netto, Bilka og Føtex Smid det ud NU

Politiet advarer: Planlæg din rute i weekenden

15. august 2025

Nyheder

Politiet advarer: Planlæg din rute i weekenden

Politiet søger ejere til stjålne designerlamper

15. august 2025

Krimi

Politiet søger ejere til stjålne designerlamper

Kendt dansk lakridsbrand i millionhandel

15. august 2025

Nyheder

Kendt dansk lakridsbrand i millionhandel

Regeringen vil sænke afgifter for milliarder

15. august 2025

Nyheder

Billigere kaffe og chokolade på vej: Regeringen vil sænke afgifter for milliarder

DSB indsætter togbusser efter sporskiftefejl

15. august 2025

Nyheder

DSB indsætter togbusser efter sporskiftefejl

Guldsmed anholdt: Mistænkt for hvidvask af 55 millioner kroner

15. august 2025

Krimi

Guldsmed anholdt: Mistænkt for hvidvask af 55 millioner kroner

Politiet bekræfter:

15. august 2025

Nyheder

Politiet bekræfter: Mand afgået ved døden