
Rejsende ramt af færgestop: Akut aflysning chokerer passagerer
Ærøexpressen lammet af tekniske problemer
Ingen færger sejler resten af søndagen – rejsende må finde alternative ruter
Søndag er det ikke muligt at sejle med Ærøexpressen mellem Rudkøbing og Marstal. Hele færgedriften er indstillet resten af dagen som følge af tekniske problemer, oplyser selskabet til TV 2 Fyn.
Aflysningen rammer både lokale og turister, der havde planlagt søndagsrejse til eller fra Ærø. Ærøexpressen har endnu ikke meldt ud, hvornår sejladsen genoptages, men selskabet opfordrer alle rejsende til at finde alternative løsninger.
Passagerer henvises i mellemtiden til Ærøfærgerne, som sejler mellem Ærøskøbing og Svendborg, hvor der fortsat er normal drift.
Det er endnu uklart, hvad de tekniske problemer præcist skyldes, og hvor alvorlige de er. Der arbejdes dog på højtryk for at få færgerne tilbage i drift.
For opdateringer henviser Ærøexpressen til deres hjemmeside og sociale medier.
Kilde: TV 2 Fyn