Rekordmange rejsende forventes hos DSB denne Jul2. december 2024

Rekordmange rejsende forventes hos DSB denne Jul

Del

Rekordmange Rejsende Forventes hos DSB Denne Jul
Af Ritzau

Julen nærmer sig, og det tyder på, at mange danskere vil vælge toget som deres foretrukne transportmiddel til højtiden. DSB forventer at sætte en ny rekord med op mod 275.000 rejsende i dagene omkring jul. Denne prognose markerer en bemærkelsesværdig stigning i antallet af passagerer sammenlignet med tidligere år.

Ifølge DSB’s udmelding til Ritzau har salget af Orange-billetter til juleafgangene oplevet en markant fremgang. På nuværende tidspunkt er der solgt hele 57 procent flere Orange-billetter sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Denne vækst afspejler en stigende efterspørgsel på prisvenlige rejsemuligheder og en større tillid til den kollektive trafik som en pålidelig rejseform i højtiden.

Flere afgange og ekstra pladser
For at imødekomme den stigende efterspørgsel planlægger DSB at indsætte ekstra afgange og sikre flere siddepladser på populære ruter. Dette initiativ skal sikre en smidig og komfortabel rejseoplevelse for de mange, der skal hjem til familien eller på juleferie.

Læs også  LIGE NU: Mand trukket op af vandet

“Vi er glade for, at så mange vælger toget som deres transportmiddel i juletiden. Det er en tid, hvor mange ønsker at samles med familie og venner, og vi gør alt for at sikre, at rejsen bliver så behagelig som muligt,” udtaler en talsperson fra DSB.

Et bæredygtigt alternativ
DSB’s forventninger til rekordmange rejsende hænger muligvis også sammen med den stigende fokus på bæredygtighed. Mange danskere ser toget som et miljøvenligt alternativ til bilen eller flyet, især på indenrigsrejser. Denne udvikling stemmer overens med tendenser, der fremmer mere klimavenlige rejsevalg.

Praktisk planlægning er nøglen
DSB opfordrer samtidig rejsende til at planlægge deres rejse i god tid for at sikre en plads ombord. Den store interesse kan betyde, at populære afgange hurtigt bliver udsolgt.

Med denne rekordforventning sender DSB et klart signal om, at toget ikke kun er en praktisk løsning, men også et attraktivt og moderne transportvalg i en tid, hvor mange prioriterer bekvemmelighed og bæredygtighed højt.

Læs også  Politi efterlyser mistænkt med billede efter voldsomt overfald

Kilde: Ritzau

Uheld lukker spor på trafikeret vej

13. august 2025

Nyheder

Uheld lukker spor på trafikeret vej

Sprunget vandrør lukker trafikken

13. august 2025

Nyheder

Sprunget vandrør lukker trafikken

DMI varsler varmebølge – op mod 28 grader

13. august 2025

Nyheder

DMI varsler varmebølge – op mod 28 grader

Markant erhvervsprofil er død

13. august 2025

Nyheder

Markant erhvervsprofil er død

To køretøjer i flammer – to personer indlagt

13. august 2025

Nyheder

To køretøjer i flammer – to personer indlagt

Mand afgået ved døden

13. august 2025

Nyheder

Mand afgået ved døden

Kraftig brand sendte røgsøjle over Nørrebro

13. august 2025

Nyheder

Kraftig brand sendte røgsøjle over Nørrebro

90-årig gennemskuede tricktyveri

12. august 2025

Nyheder

90-årig gennemskuede tricktyveri

Fødevarestyrelsen: Solgt i hele landet - smid det ud omgående

12. august 2025

Nyheder

Fødevarestyrelsen: Solgt i hele landet – smid det ud omgående