Seks fængslet efter skyderi - 11227. juni 2024

Seks fængslet efter skyderi – 112

Del

Seks Personer Varetægtsfængslet Efter Skyderi i Valby

I forbindelse med et dramatisk skyderi på en parkeringsplads i Valby i april, har Københavns Politi anholdt og varetægtsfængslet seks mænd. Anholdelserne fandt sted torsdag formiddag, hvor de seks mænd blev sigtet for drabsforsøg.

Skyderiet, som fandt sted i de tidlige aftentimer, skabte stor utryghed blandt lokalbefolkningen og medførte en omfattende politiindsats. Københavns Politi har siden arbejdet intensivt på at efterforske sagen og indsamle beviser. Efterforskningen har ledt til anholdelserne af de seks mænd, som nu alle er blevet fremstillet i grundlovsforhør.

Retten på Frederiksberg har besluttet at fængsle fem af de seks personer i fire uger for at have forvoldt fare for andres liv og førlighed. Disse mænd menes at have været direkte involveret i skyderiet, som udspillede sig på parkeringspladsen og satte flere liv i fare. Den sjette mand er blevet fængslet for ulovlig våbenbesiddelse, hvilket understreger sagens alvor.

Anklagemyndigheden arbejder tæt sammen med politiet for at sikre, at de nødvendige beviser bliver fremlagt for retten. Efterforskningen fortsætter med henblik på at klarlægge de præcise omstændigheder omkring episoden samt at identificere eventuelle yderligere involverede parter.

Politiet opfordrer samtidig vidner eller personer med viden om hændelsen til at træde frem og bistå med efterforskningen. Det er afgørende at få belyst alle aspekter af sagen for at sikre en retfærdig retsproces og forhindre lignende episoder i fremtiden.

Læs også  LIGE NU: Stor politiaktion efter villabrand - 112

Skyderiet i Valby er en del af en bekymrende tendens med stigende våbenvold i hovedstadsområdet, og politiet har intensiveret deres indsats for at bekæmpe denne udvikling. De seneste anholdelser og varetægtsfængslinger sender et klart signal om, at myndighederne tager disse sager meget alvorligt og vil gå langt for at sikre borgernes sikkerhed.

Politiets og Offentlighedens Reaktion

Københavns Politi har udtalt, at de forstår den bekymring og utryghed, som skyderiet har skabt i lokalområdet. De har forsikret borgerne om, at de gør alt, hvad der står i deres magt for at opklare sagen og forhindre fremtidige hændelser.

Formanden for lokaludvalget i Valby, Lars Andersen, har også kommenteret sagen og udtrykt sin støtte til politiets arbejde. “Det er afgørende, at vi som samfund står sammen mod denne form for kriminalitet. Vi skal sikre, at vores kvarterer forbliver trygge steder for alle,” udtaler han.

Efterforskningen af skyderiet i Valby vil fortsætte med uformindsket styrke, og politiet opfordrer alle med oplysninger om sagen til at træde frem og hjælpe med at bringe retfærdighed til de berørte.

Uheld på motorvejen: Trafikken ramt

1. oktober 2026

Nyheder

Uheld på motorvejen: Trafikken ramt

Dømt for hæleri af Pokémon-kort til 132.000 kroner

1. oktober 2026

Nyheder

Dømt for hæleri af Pokémon-kort til 132.000 kroner

Socialdemokratiet vil droppe Radio IIII

1. oktober 2026

Nyheder

Socialdemokratiet vil droppe Radio IIII

Beboer måtte flygte ud af vindue under brand

1. oktober 2026

Nyheder

Beboer måtte flygte ud af vindue under brand

Ny regel fra i dag: Unge får ret til behandling inden 30 dage

1. oktober 2026

Nyheder

Ny regel fra i dag: Unge får ret til behandling inden 30 dage

Cyklist påkørt midt i København

30. september 2026

Nyheder

Cyklist påkørt midt i København

Kæmpeinsekt vækker opsigt: Spottet i Danmark

30. september 2026

Nyheder

Kæmpeinsekt vækker opsigt: Spottet i Danmark

Sur smiley og politianmeldelse til populært spisested

30. september 2026

Nyheder

Sur smiley og politianmeldelse til populært spisested

Dansk politi løber med Europol-pris

30. september 2026

Nyheder

Dansk politi løber med Europol-pris