Seniorer har større jobsikkerhed end unge ansatteSeniorer har større jobsikkerhed end unge ansatte19. februar 2025

Seniorer har større jobsikkerhed end unge ansatte

Del

Erfarne medarbejdere fyres sjældnere end yngre kolleger

Ansatte over 60 år har en markant lavere risiko for at miste deres job sammenlignet med deres yngre kolleger i 30’erne. Ifølge en ny analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening, baseret på tal fra Danmarks Statistik og Jobindsats.dk, viser det sig, at seniorer i højere grad bevarer deres job end unge medarbejdere.

Det skriver Politiken.

I 2024 oplevede blot 6,3 procent af medarbejdere over 60 år at blive ramt af arbejdsløshed. Til sammenligning mistede hele 10 procent af de 30-39-årige deres job i samme periode.

Erfaring og stabilitet beskytter seniorer

En af årsagerne til denne tendens kan være, at ældre medarbejdere ofte besidder værdifuld erfaring, som virksomhederne ikke ønsker at miste. Samtidig kan seniorer være mere stabile på arbejdsmarkedet og mindre tilbøjelige til at skifte job sammenlignet med yngre ansatte, der ofte søger nye muligheder og karriereveje.

Desuden kan opsigelsesregler og overenskomster have en indflydelse på, hvem der bliver ramt af afskedigelser, da mange ældre medarbejdere har længere opsigelsesvarsler og stærkere ansættelsesvilkår.

Læs også  CHOK: Bilmærke fyrer stort set alle danske medarbejdere

Unge rammes hårdere af økonomiske udsving

Unge medarbejdere oplever ofte større udsving i ansættelsesforhold, hvilket kan hænge sammen med, at de i højere grad har kortere ansættelser og færre beskyttelsesordninger. Når virksomheder skærer ned, rammer det derfor i højere grad de yngre grupper af ansatte, som muligvis har kortere anciennitet.

Den nye analyse rejser en vigtig debat om, hvordan arbejdsmarkedet udvikler sig, og hvilke grupper der er mest sårbare over for ledighed. Med en stigende pensionsalder og et større fokus på at fastholde seniorer i arbejde, kan denne tendens få betydning for fremtidens beskæftigelsesstrategier.

Kilde: Politiken, Dansk Arbejdsgiverforening, Danmarks Statistik, Jobindsats.dk

Elregningen falder:

29. april 2025

Nyheder

Elregningen falder: 235.000 borgere får rabat

Advarsel fra beredskabet:

29. april 2025

Nyheder

Advarsel fra beredskabet: Strømnedbrud kan udløse farlig dominoeffekt i Danmark

Motorvejen delvist lukket: Havareret bil spærrer spor

29. april 2025

Nyheder

Motorvejen delvist lukket: Havareret bil spærrer spor

Hus i flammer: Ekstra beredskab kaldt ind

29. april 2025

Nyheder

Hus i flammer: Ekstra beredskab kaldt ind

Forældrepar dræbt i frontaltsammenstød - spædbarn overlevede mirakuløst

29. april 2025

Nyheder

Forældrepar dræbt i frontaltsammenstød – spædbarn overlevede mirakuløst

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

29. april 2025

Nyheder

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

29. april 2025

Nyheder

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

28. april 2025

Nyheder

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

28. april 2025

Krimi

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd