
Sigtelse: Ansat på skole krænkede 12 børn
Sigtelse: Ansat på skole krænkede 12 børn
Ifølge Retsbogen viser at der er tale om en særlig grov sag, hvor i blandt der er tale om at 12 børn er blevet krænket.
Episoderne er løbet over flere år. Men i Juni måned blev den ansatte anholdt på Gl. Lindholm Skole i Nørresundby og blev varetægtsfængslet af en dommer.
Uhyggelig sag
Ifølge Ritzau som har bedt aktindsigt i sagen, så er der tale om blufærdighedskrænkelse af flere børn på skolen.
Carsten Straszek har overfor Nordjyske Avis, bekræftet sagen, men har ikke yderligere kommentere til sagen.
Den nu tidligere ansatte. har rørt ved flere børn, uden på tøjet og andre inden for tøjet.
De uhyggelige krænkelserne skal have fundet sted over flere år, og politiet mener, at han har rørt nogle af børnene “adskillige gange” og andre “flere gange”.
For et af børnene har det ifølge anklagemyndigheden karakter af “andet seksuelt forhold end samleje”.
Nægter sig skyldig
Men ifølge retsbogen, har den tidligere ansatte gjort sig skyldig i 12 af forholdene om blufærdighedskrænkelse.
Dommeren fandt dog ikke tilstrækkelig begrundet mistanke om, at der for det ene barn også er tale om andet seksuelt forhold end samleje.
Fængslet:
Ifølge dommeren, er manden blevet fængslet, for at manden ikke har skulle påvirke sagen og politiets efterforskning.
Politiet fik anmeldelsen om krænkelserne den 14. juni, så det var efter ti dages efterforskning, at den ansatte før sommerferien blev stillet for en dommer med krav om fængsling.
I grundlovsforhøret blev den ansatte varetægtsfængslet ind til 22. juli. Siden er fængslingen blevet forlænget.
Nyhed24.dk er din nyhedskilde på de sociale medier.