
Større Trafikkaos på motorvej: 12 kilometer kø
Større Trafikkaos på E20 Motorvejen Efter Morgenulykke
Mandag morgen blev mange bilister på E20 Køge Bugt Motorvejen ramt af omfattende forsinkelser på grund af et større uheld. Uheldet skete i det nordgående spor på strækningen mellem Solrød N (afkørsel 30) og Karlslunde og påvirkede trafikken fra Køge mod Avedøre.
Ifølge P4 Trafik involverede ulykken flere køretøjer, og den skete i venstre vognbane, hvilket gjorde det vanskeligt for trafikken at passere. Vejdirektoratet oplyste, at oprydningsarbejdet forventes at være færdigt omkring klokken 7.00, hvilket ville tillade normal trafik at genoptages gradvist derefter.
I mellemtiden voksede køen hurtigt til en længde på 12 kilometer, hvilket skabte markante udfordringer for de morgentrafikanter, der skulle mod København og de omkringliggende områder. Bilister blev rådet til at finde alternative ruter for at undgå strækningen eller væbne sig med tålmodighed, da rejsetiden kunne blive forlænget med mellem 30 og 60 minutter.
Vejdirektoratet opfordrede alle til at være opmærksomme på, at situationen kunne ændre sig løbende, og at der muligvis ville være behov for yderligere forsigtighed, da morgentrafikken endnu ikke var fuldstændig overstået.
Selvom arbejdet med at rydde op efter uheldet forventedes at blive færdiggjort inden myldretiden, blev det præciseret, at trafikforholdene først ville være tilbage til det normale lidt senere på morgenen. Bilister blev derfor mindet om at planlægge deres rejse med ekstra tid eller overveje alternative ruter, indtil situationen var afklaret.
Artiklen opdateres løbende, og bilister opfordres til at følge med i de seneste trafikmeldinger for at få opdaterede informationer om køens udvikling.