Syv børn tilbageholdt i stor politiaktion15. maj 2025

Syv børn tilbageholdt i stor politiaktion

Del

Københavns Politi har tilbageholdt syv børn under 15 år i efterforskningen af en række brutale overfald og røverier i Indre By. Motiv: mærkevarer.

Torsdag morgen slog Københavns Politi til og tilbageholdt syv børn i alderen 12 til 14 år i København og på Sjælland. Tilbageholdelserne sker som led i en omfattende efterforskning af en række voldelige røverier og overfald begået af en gruppe unge i hovedstaden.

Det oplyser Københavns Politi på det sociale medie X.

Aktionen kommer i kølvandet på en tidligere indsats 10. april, hvor 13 børn blev anholdt og tilbageholdt i samme sag. Politiet har i den forbindelse identificeret en gruppe på op mod 22 unge gerningspersoner – alle under 18 år, flere af dem under 15.

Vicepolitiinspektør Peter Kamp understreger alvoren i sagen:

– Vi vil gerne sende et klart signal: Det er uacceptabelt, at unge ikke kan færdes trygt i byen. Det skal være muligt for alle at bevæge sig sikkert rundt i København, siger han på X.

Mål: Dyre mærkevarer
Ofrene for røverierne har alle været unge under 16 år. Overfaldene er ifølge politiet sket på offentlige steder som Strøget, Rådhuspladsen, omkring Fisketorvet og i Valby. Episoderne fandt typisk sted i eftermiddagstimerne og frem til kl. 22 – ofte i områder med mange forbipasserende.

Læs også  25-årig mand truede bilist med machete

Motivet har i flere tilfælde været berigelseskriminalitet, hvor ofrene blev frarøvet designertøj og accessories fra mærker som Louis Vuitton og Moncler. Gerningsmændene har anvendt både peberspray, trusler med kniv samt slag og spark i forbindelse med overfaldene.

Forbundet på Instagram
Politiet har også efterforsket de sociale forbindelser mellem de unge, og det tyder på, at flere af dem har lært hinanden at kende via en lukket gruppe på Instagram.

Selvom flere af de anholdte tidligere har været i kontakt med politiet, vurderes det, at der ikke er nogen forbindelse til det etablerede bandemiljø.

De sociale myndigheder er blevet inddraget i sagerne, og Københavns Politi udelukker ikke, at flere anholdelser kan følge.

TV 2 arbejder på at få en opfølgende kommentar fra politiet.

Kilde: Københavns Politi, X/ TV 2

Læs også  Kommune fjerner gummigranulat fra kunstgræsbaner for at beskytte miljøet

Danskernes nye supermarked nr. 1 – Rema 1000 må vige

13. september 2025

Nyheder

Danskernes nye supermarked nr. 1 – Rema 1000 må vige

25-årig sigtet: Slog og sparkede butiksansat

12. september 2025

Nyheder

25-årig sigtet: Slog og sparkede butiksansat

Politi advarer: Hold jer væk fra voldsom brand

12. september 2025

Nyheder

Politi advarer: Hold jer væk fra voldsom brand

To personer fundet døde efter brand

11. september 2025

Nyheder

To personer fundet døde efter brand

Trafikuheld lammer motorvej mod Jylland

11. september 2025

Nyheder

Trafikuheld lammer motorvej mod Jylland

Banearbejde lammer togene - Alt togdrift stoppet

11. september 2025

Nyheder

Banearbejde lammer togene – Alt togdrift stoppet

Tre biler i sammenstød på motorvejen - beredskab på stedet

11. september 2025

Nyheder

Tre biler i sammenstød på motorvejen – beredskab på stedet

Aalborg Zoo holder lukket tre måneder

11. september 2025

Nyheder

Aalborg Zoo holder lukket tre måneder

Ny regel:

11. september 2025

Nyheder

Ny regel: Lange negle forbudt i håndbold