Teslas salg af elbiler er gået tilbage for første gang30. januar 2025

Teslas salg af elbiler er gået tilbage for første gang

Del

Fald i Teslas elbilsalg for første gang i virksomhedens historie

For første gang siden grundlæggelsen har den amerikanske elbilproducent Tesla oplevet et fald i antallet af leverede biler. Ifølge virksomhedens årsregnskab for 2024, som er offentliggjort af nyhedsbureauet Ritzau, omsatte Tesla for 97,7 milliarder dollar, svarende til cirka 700 milliarder kroner. Dette repræsenterer en beskeden stigning på én procent i forhold til året før.

Til trods for en øget omsætning faldt antallet af leverede køretøjer i 2024. Tesla leverede i alt knap 1,8 millioner elbiler, hvilket er en lille nedgang i forhold til 2023. Ifølge Reuters markerer dette første gang, at Tesla oplever en tilbagegang i leverancer, hvilket bryder en ellers kontinuerlig vækstkurve for den innovative bilproducent.

Faldet i leverancer kommer i en tid med stigende konkurrence på elbilmarkedet, hvor både etablerede bilproducenter og nye aktører udfordrer Teslas dominans. Samtidig har økonomiske usikkerheder og ændrede forbrugerpræferencer også haft en betydning for bilsalget globalt.

Tesla har endnu ikke kommenteret specifikt på tilbagegangen i leverancer, men investorer og analytikere vil uden tvivl følge udviklingen nøje for at vurdere, om tendensen fortsætter i 2025.

Læs også  DRAMA: 13-årig pige påkørt i fodgængerfelt i Esbjerg

Kilder: Ritzau, Reuters

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

4. november 2026

Nyheder

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

ly til vinter

4. november 2026

Nyheder

Fem millioner danske kroner skal give hjemløse ly til vinter

mindre af denne medicin

4. november 2026

Nyheder

Markant fald: Danskerne får langt mindre af denne medicin

forfatter

4. november 2026

Nyheder

Dansk manuskriptforfatter er død – blev 70 år

kan få længere levetid

4. november 2026

Nyheder

EU vil ændre reglerne: Benzin- og dieselbiler kan få længere levetid

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner

4. november 2026

Mad

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner

17-årig dømt for vold og tyveri – nu udvises han

4. november 2026

Krimi

17-årig dømt for vold og tyveri – nu udvises han

Nyt hackerangreb vækker bekymring: Nu er blodbanker ramt

4. november 2026

Nyheder

Nyt hackerangreb vækker bekymring: Nu er blodbanker ramt

Bilister slog alarm: Stor ko stod midt i trafikken

4. november 2026

Nyheder

Landstræneren holder døren åben for Christian Eriksen