Tivoli21. marts 2023

Tivoli står til kæmpebøde: Gæst ramt i hovedet med metalbor

Del

Tivoli står til kæmpebøde: Gæst ramt i hovedet med metalbor

Tivoli har en kedelig retssag hængende over hovedet.

Sagen går tilbage til 2019, her var en teknikere fra Tivoli oppe og rengør en sensor på det Gyldne Tårn, da han uheldigvis tabte et bor til boremaskine ud af hans arbejdsbukser

Alvorlig ulykke

De to stålbor som faldt 60 meter ned fra det Gyldne Tårn, lande lige ved siden af en kontrollør, der stod ved indgangen til tårnet, mens det andet – et 12 centimeter langt 10 mm bor – ramte en gæst i hovedet.

Det skriver Avisen.dk

Teknikkeren havde ikke afspærret området under den populære forlystelse.

Nu er Tivoli endt i Retten, hvor anklagermyndigheden kræver en bøde til forlystelsesparken på 140.000 kroner samt krav om erstatning til gæsten, som fik en skade efter at være blevet ramt af boret.

Ifølge Avisen.dk så har KøbenhavnLIV forsøgt at få Tivoli i tale, om hvordan de stiller sig til den kommende retsmøde.

Læs også  LIGE NU: Hus står i flammer

I et mailsvar skriver pressechef Torben Plank:

– Det er korrekt, at der er en sag tilbage fra 2019, som beklageligvis ikke har fundet sin afslutning. Det er vores håb, at vi kan finde en snarlig løsning, men for nuværende har vi ikke mere at sige.

Retssagen finder sted 31. marts.

BREAKING

5. juni 2023

Nyheder

BREAKING: 11-årig indlagt

LIGE NU

5. juni 2023

Nyheder

LIGE NU: To personer i alvorlig ulykke

DRAMA

5. juni 2023

Krimi

DRAMA: Indsat satte ild til sin celle

Politiet

5. juni 2023

Krimi

Politiet søger vidner til ottedobbelt bilbrand

Hovedvej

5. juni 2023

Nyheder

Hovedvej spærret: Bil endte på taget

BREAKING

4. juni 2023

MUSIK

BREAKING: Hovednavn aflyser koncert

BREAKING

4. juni 2023

Nyheder

BREAKING: Person død ved Lillebælt

Betjent

4. juni 2023

MUSIKNyheder

Betjent blev nikket en skalle under Rammstein koncert

DRAMA

4. juni 2023

Nyheder

DRAMA: Ung mand smadrer politibil