13. marts 2026
To unge mænd dræbt i voldsom ulykke – politiet på stedet
To unge mænd omkommer i solouheld på Langeland
Dødsulykke i Stoense ryster lokalsamfund – politiet arbejder fortsat på stedet.
To unge mænd i 20’erne har mistet livet efter en alvorlig færdselsulykke i Stoense på Langeland. Ulykken skete som et solouheld, hvor bilen af endnu ukendte årsager forulykkede.
Ifølge Fyns Politi blev de to mænd erklæret døde efter ulykken. Vagtchef Henrik Strauss oplyser til TV 2, at politiet fortsat arbejder på ulykkesstedet for at klarlægge de nærmere omstændigheder omkring hændelsen.
Politiet modtog anmeldelsen om ulykken tidligere på dagen, og både politi og redningsmandskab rykkede hurtigt ud til stedet. På nuværende tidspunkt er der ikke offentliggjort yderligere detaljer om, hvad der førte til ulykken.
De pårørende til de to omkomne mænd er blevet underrettet.
Politiet forventer at være på stedet i noget tid endnu, mens de gennemfører undersøgelser af ulykken og sikrer spor fra området.
Ulykken har sat sit præg på lokalområdet på Langeland, hvor alvorlige trafikulykker altid vækker stor opmærksomhed og sorg.
Kilde: TV 2 og Fyns Politi













