Tre drenge i farlig leg på togskinnerne: Filmede modkørende tog26. maj 2021

Tre drenge i farlig leg på togskinnerne: Filmede modkørende tog

Del

En aftengåtur omkring Fruens Bøge Station i Odense på Fyn blev en noget chokerende oplevelse for Christin Wichmann

Her så hun nemlig tre drenge i en livsfarlig leg på på togskinnerne.

Det skriver Fyens Stiftstidende.

Nu advarer hun andre mod at gøre det samme som disse drenge.

“Jeg ved, at det er en nål i en høstak, men hvis I ved, at jeres dreng på 11-12 år var ude at cykle med et par kammerater fredag omkring 18.30, skal I måske have en snak med ham.” Skriver Christin Wichmann i sin lokale Facebook-gruppe .

Christin Wichmann går ofte denne rute på sin aftentur og måtte indrømme at denne hændelse skilte sig markant ud fra de normale begivenheder der ellers finder sted i dette område.

”Vi går forbi lige ved tunnelen ud til Lindevej og hører noget fra toppen af den lille bakke, som går op til skinnerne. Der står tre drenge. Den ene på selve banelegemet med sin telefon i hånden for at filme, når toget kommer kørende.” skriver hun.

Læs også  Ny samtalelinje for ældre: Ældretelefonen åbner mandag

Og fortsætter:
”Jeg stopper op og siger til dem, at det er en meget farlig legeplads, de har valgt at lave sjov på. Jeg ved ikke, om de bliver overraskede over, at nogen henvender sig, men de skynder sig i hvert fald bare hen til deres cykler med det samme. De siger ikke noget og kalder mig ikke noget. De har nok godt vidst, det ikke så godt ud”

Kort efter kommer toget – med lavere fart – kørende. Lokoføreren havde nemlig allerede opfanget den mulige fare der lå forude.

”Han bremsede simpelthen op lige ved siden af dem og åbnede vinduet. Han fortalte dem, at skinnerne var et farligt sted at færdes og at de skulle finde et andet sted at lege, fortæller hun og tilføjer, at episoder som denne heldigvis ikke er hverdagskost i skoven.” skriver hun videre. 

Og tilføjer, at de ofte går denne rute, men aldrig har oplevet noget lignende dette.

Læs også  Gymnasieelev dræbt i trafikulykke

”Mit håb er, at det er noget, der bliver vendt rundt om i hjemmene. Hvad der videre er sket, ved jeg ikke,” fortæller Christin Wichmann.

Desuden har hun videregivet beretningen til SSP og de skoler der er beliggende i nærområdet.

Udover at det kan være decideret livsfarligt at befinde sig på togskinnerne, er det også ulovligt.

Opholder man sig eller blot krydser sporet, udløser dette et straf på minimum 500 kroner.

Det oplyser Fyens Stiftstidende.


Foto: Shutterstock

 

 

 

 

Kilde: Fyens Stiftstidende

Uheld i morgentrafikken skaber massiv kø

4. februar 2025

Nyheder

Uheld i morgentrafikken skaber massiv kø

Flere ulykker på motorvej tirsdag morgen

4. februar 2025

Nyheder

Flere ulykker på motorvej tirsdag morgen

Kaos på motorvejen efter uheld: Bilister forsinket i op til 30 minutter

4. februar 2025

Nyheder

Kaos på motorvejen efter uheld: Bilister forsinket i op til 30 minutter

Stigende kræfttype skaber stor bekymring

4. februar 2025

Nyheder

Stigende kræfttype skaber stor bekymring

Kina svarer igen: Indfører nye toldafgifter på Amerikanske varer

4. februar 2025

Nyheder

Kina svarer igen: Indfører nye toldafgifter på Amerikanske varer

Dramatisk Redningsaktion:

4. februar 2025

Nyheder

Dramatisk Redningsaktion: Personer evakueret fra Brændende Bygning

BREAKING: 45 danskere skal udvises af USA

4. februar 2025

Nyheder

BREAKING: 45 danskere skal udvises af USA

Alvorlig Blodmangel på Rigshospitalet

3. februar 2025

Nyheder

Alvorlig Blodmangel på Rigshospitalet

Henning Mortensen er død

3. februar 2025

KENDTE OG KONGELIGE

Henning Mortensen er død