Trump bekræfter: Vil bruge told til at lande ny aftale27. marts 2025

Trump bekræfter: Vil bruge told til at lande ny aftale

Del

Trump lokker med lavere told – vil presse TikTok-aftale igennem

USA truer med at forbyde TikTok, hvis kinesiske ejere ikke sælger appen – Trump er klar til at bruge toldsatser som forhandlingskort.

Den tidligere amerikanske præsident, Donald Trump, åbner nu for at sænke toldsatserne mod Kina som en del af en strategi for at få solgt det populære sociale medie TikTok. Det oplyste han onsdag aften i Det Hvide Hus, ifølge nyhedsbureauet dpa.

Trump forsøger dermed at lægge pres på TikToks moderselskab, ByteDance, der har hovedsæde i Kina. ByteDance har fået en frist til den 5. april til at finde en amerikansk køber til appen – ellers risikerer TikTok at blive forbudt i USA.

Politisk pres og økonomiske incitamenter
Med truslen om forbud forsøger den amerikanske regering at tvinge en overdragelse af ejerskabet til amerikanske hænder. Trump indikerer nu, at han er parat til at bruge handelsinstrumenter – som toldlempelser – til gengæld for en aftale, der fjerner kinesisk kontrol over appen.

Læs også  Voldsom husbrand: Naboer redder kvindes liv

TikTok har længe været genstand for politisk debat i USA, hvor både republikanere og demokrater har udtrykt bekymring over potentielle trusler mod datasikkerhed og national sikkerhed. Myndighederne frygter, at brugerdata kan havne i hænderne på den kinesiske regering.

Tiden tikker for TikTok
ByteDance har tidligere forsøgt at imødekomme kravene ved blandt andet at flytte datalagring til USA, men det har ikke været nok til at berolige politikerne i Washington. Nu hænger appens fremtid i USA i en tynd tråd – og Trump forsøger at få aftalen til at falde på plads med både pres og forhandling.

Kilde: dpa / Ritzau

Bevæbnet politiaktion i villakvarter: Maskerede betjente anholder familiefar

10. april 2025

Nyheder

Bevæbnet politiaktion i villakvarter: Maskerede betjente anholder familiefar

1.200 ramt af akut strømafbrydelse

10. april 2025

Nyheder

1.200 ramt af akut strømafbrydelse

Fugleinfluenza spreder sig: Fødevarestyrelsen slår alarm

10. april 2025

Nyheder

Fugleinfluenza spreder sig: Fødevarestyrelsen slår alarm

satte ild til egne medlemmer

10. april 2025

Nyheder

Rockerpræsident idømt længere fængselsstraf – satte ild til egne medlemmer

Advarsel fra lokalt energiselskab:

10. april 2025

Nyheder

Advarsel fra lokalt energiselskab: Risiko for millionregning til borgerne

Affald gik op i flammer:

10. april 2025

Nyheder

Affald gik op i flammer: Anden brand på blot to uger hos samme virksomhed

Hund angreb kvinde under voldsomt indbrudsforsøg

10. april 2025

Nyheder

Hund angreb kvinde under voldsomt indbrudsforsøg

fc copenhagen

10. april 2025

Nyheder

Anklagemyndigheden vil have FCK-spiller udvist af Danmark

Brødre dømt for påsat brand i sommerhus

10. april 2025

Nyheder

Brødre dømt for påsat brand i sommerhus